Opera Aida bývá považována za vrchol celoživotního operního díla Guiseppe Verdiho. Jako první představitelkou titulní role Aidy se měla stát česká sopranistka Tereza Stolzová. Kvůli prusko-francouzské válce však nakonec ani ona ani Verdi do Egypta neodcestovali.
20130506aida1a
Aida ve Státní opeře. (© Státní Opera, Oldřich Pernica, Daniel Jäger) 

Státní opera: 11. 5. v 19,00 hod.

Autor libreta: Antonio Ghislanzoni
Dirigent: Jaroslav Kyzlink, Enrico Dovico, Richard Hein, Jiří Mikula
Režie: Petar Selem
Scéna: Hafiz Abdel Farghali
Kostýmy: Josef Jelínek
Sbormistr: Tvrtko Karlovič, Adolf Melichar
Choreografie: Otto Šanda


Účinkují:
Aida: Anda-Louise Bogza, Jordanka Derilova, Jitka Svobodová
Radames: Alexander Schulz, Efe Kislali, Michal Lehotský
Amneris: Galia Ibragimova, Veronika Hajnová
Amonasro: Richard Haan, Martin Bárta, Miguelangelo Cavalcanti, Vladimír Chmelo, Jakub Kettner
Egyptský král: Milan Bürger, Oleg Korotkov, Ladislav Mlejnek
Ramfis: Miloš Horák, Oleg Korotkov, Jiří Sulženko
Posel: Lubomír Havlák, Jiří Hruška
Kněžka: Dagmar Vaňkátová, Hana Jonášová, Jana Sibera

 

Účinkuje orchestr a sbor Státní opery.

 

Operu si od Verdiho objednal egyptský vicekrál Ismail Paša. Ten znal Verdiho jako skladatele, jehož Rigoletto zahajoval roku 1869 otevření operního domu v Káhiře. Egyptský vicekrál si přál uvést Aidu k příležitosti otevření Suezského kanálu. Verdi věnoval přípravě premiéry velkou starostlivost, navštívil Egypt, aby se vžil do země, o níž má skládat, a kromě toho si nechal v Miláně vyrobit podle svých údajů i staroegyptsky tvarované trubky, tzv. aidovky. Operu dokončil Verdi až po otevření Suezského průplavu - 17. 11. 1869. Premiéra se uskutečnila 24. 12. 1871 v Teatro del’Opera v Káhiře. Operu tehdy dirigoval Giovanni Bottesini a Aidu zpívala Antonietta Anastasi-Pozzoni. Stolzová zpívala až evropskou premiéru 8. února 1872 v divadle La Scala.

20130506aida2
Aida ve Státní opeře. (© Státní Opera, Oldřich Pernica, Daniel Jäger)

Dramatický náboj příběhu etiopské princezny Aidy, uvězněné v Egyptě jako otrokyně, a egyptského vojevůdce, válečníka Radama, vyrůstá z vnitřního sváru ženy, která se musí rozhodnout mezi věrností své vlasti a láskou k muži, který patří k utlačovatelům jejího národa. Mezi láskou a povinností se ocitne i Radames, když nakonec kvůli Aidě zradí svou zemi. Příběh tragické lásky obdařil Verdi vroucí hudbou, když vytvořil hudební drama pohádkové fantazie a současně realistické přesvědčivosti. Aida se stala jedním z nejslavnějších operních děl vůbec.

Premiéra současné inscenace se uskutečnila roku 1994. Známý egyptský malíř Hafíz Abdel Farghali dodal nefalšovaný egyptský kolorit scény, která se spolu s dekorativními kostýmy Josefa Jelínka zasloužila o vznik jednoho z nejúspěšnějších představení souboru. Inscenace se setkala s velkým ohlasem i při dvou turné Státní opery Praha po Japonsku – v roce 2001 v roli Radama vystoupil umělec světového formátu José Cura, a v roce 2005 s naším souborem hostovala Maria Guleghina.

Opera je nastudována v italském originále a v představení jsou použity české a anglické titulky.

Délka představení: 2 hodiny 45 minut s 1 přestávkou