20130510 kola
Kolo z bambusu. V Šanghaji proběhla výstava Čínské kolo 2013. (NTD News)

Čína - V Šanghaji proběhla výstava Čínské kolo 2013, 23. ročník veletrhu věnovanému cyklistice.

Letošní ročník se točí hlavně okolo pondělního zahájení šanghajské části veletrhu. Nejnovější trendy v cyklistice a designu kol všech typů a specifikací zde prezentuje na 1 300 výrobců z 24 zemí.

Toto kolo je například vyrobeno z bambusu, jedné z nejvšestranněji využitelných rostlin na světě. Tato kola jsou zase vyrobena z uhlíkových vláken, díky čemuž je jejich konstrukce velmi lehká a přitom extrémně pevná a odolná.

„Uhlíková vlákna jsou mnohem běžnější u závodních kol, která užívají profesionální sportovci, hlavně proto, že jsou lehká a závodník tak může využít maximum své síly pro samotnou jízdu, takže je v závodě rychlejší,“ uvedl zástupce šéfa Čínské cyklistické asociace Ťia Kang.

V Číně je kolo stále nesmírně populárním dopravním prostředkem. Hlavně ve městech jej však stále více lidí vyměňuje za automobil, což vede ke zhoršování dopravní situace i stavu životního prostředí. Zatímco někteří tak vyměnili řídítka za volant, stále více lidí se ke kolu, jako prostředku dopravy, zase vrací.

Kolo však již nevnímají jen jako dopravní prostředek, ale také jako formu relaxace a zábavy. Takže vzhůru do sedel! Veletrh končí 9. května.

 

Video poskytla Televize NTD