20130516 puda ralpe
Ilustr. foto. (Flickr.com/ralpe)

Na půdě jsme závislí – v ní pěstujeme vše, co jíme. V Číně jsou ale informace o kvalitě půdy prohlášeny za „státní tajemství”.

Ve čtvrtek 9. května potvrdilo čínské ministerstvo pro ochranu životního prostředí rozhodnutí z února letošního roku. Podle něj nebudou publikovány výsledky čtyřleté studie o kvalitě zemědělské půdy, protože jde o státní tajemství.

Podle státní tiskové agentury Nová Čína prý ministerstvo údaje nakonec uvolní, zatím však nedalo vědět, kdy tak hodlá učinit.

Podle kritických hlasů by údaje, které přímo ovlivňují životní standard obyvatel, měly být zveřejněny.

Pekingský právník a obhájce lidských práv Tchang Ťi-tchien uvedl: „Problémy s půdou se úzce dotýkají všech Číňanů, včetně vysoce postavených úředníků. Každý v Číně má právo vědět, jak moc se jeho životní prostředí zhoršilo.”

V roce 2011 řekl místopředseda Čínské akademie inženýrů Luo Si-wen, že těžké kovy už znečistily 50 milionů akrů orné půdy v Číně. To je jedna šestina celkové plochy orné půdy v Číně.

Čínské ministerstvo půdy a zdrojů v lednu odhadlo, že znečištění těžkými kovy připravuje stát o deset milionů tun zrna ročně. Dalších 12 milionů tun je kontaminováno. 

„Rozhodnutí ministerstva pro ochranu životního prostředí nezveřejnit výsledky průzkumu půdy je z právního hlediska neopodstatněné. Do určité míry jde o nenaplnění jejich vlastního závazku. Narušuje pořádek věcí a slouží spíš jako záštita těch, kdo poškozují životní prostředí,” říká Tchang Ťi-tchien.

Čtyři roky trvající průzkum kvality půdy vedlo ministerstvo pro životní prostředí. Dokončen byl v roce 2010 a stál miliardu yuanů.

Pekingský právník Tung Čeng-wej zažádal v lednu o zhlédnutí výsledků studie, ale jeho žádost byla v únoru zamítnuta. Tung se proti rozhodnutí odvolal, ale nedávno mu úřady znovu vzkázaly, že kvalita půdy je v Číně státním tajemstvím.

 

(video)

 

Čtěte také:

Čína: Únik chemikálií ze závodu v Šan-si nahlášen až po pěti dnech (video)

Čínský režim padne kvůli znečištěnému životnímu prostředí – říká bývalý zpravodaj