20130527 svedomi
Podnikatel a vynálezce Jeffrey Van Middlebrook v Pioneer Park, Kalifornie, 14. května 2013. Middlebrook odmítl čínskou nabídku 60 milionů dolarů na výzkum a vývoj svého objevu poté, co se dozvěděl, že čínský režim zneužívá politické vězně v ČLR na odběry a prodej lidských orgánů pro transplantace. (Jasper Fakkert/The Epoch Times)

Kdyby vám někdo nabídnul, že vám dá šedesát milionů na výzkum a vývoj vašeho vynálezu, kývli byste? Nepochybně ano. Jeden americký vynálezce a podnikatel však takovou lákavou nabídku odmítl, jelikož nechtěl spolupracovat s vládou, která zneužívá životy vlastních, a navíc nevinných, lidí pro komerční zisky.

Jeffrey Van Middlebrook ze Silicon Valley objevil roku 2006, jak izolovat a zkapalnit oxid uhličitý vznikající při spalování fosilních paliv. V malém měřítku si vyzkoušel, že patent bude fungovat, a tak jej zamýšlel začít vyrábět průmyslově. Udělalo by to z něj boháče.

Na následný výzkum a vývoj potřeboval hodně peněz. Americká vláda i soukromé společnosti ho odmítly, ale pak přišli Číňané. V roce 2011 a 2012 se muž, který řídí společnost Invention Dynamics, setkal se dvěma delegacemi čínské komunistické strany z provincií Chu-pej a Ťiang-su. Lákali ho na nabídku, že společně s čínským obchodním partnerem dostanou 60 milionů dolarů na výzkum a vývoj, budou mít laboratoř na jisté čínské univerzitě s vědci, inženýry a vším potřebným k dovedení vynálezu až ke konečné realizaci. Bylo jaro 2012 a vyjednávání probíhalo hladce, slibná budoucnost se již rýsovala na obzoru. V květnu toho samého roku už jeho čínský partner, inženýr vystudovaný na proslulé univerzitě MIT[1], kde studoval například matematik Johny Nash, domlouval cestu do Číny.

Čínští funkcionáři se o Middlebrookův vynález velmi zajímali z toho důvodu, že by jej mohli využít při spalování uhlí. ČLR je největším spotřebitelem uhlí na světě, a ruku v ruce s tím jde i ohromné znečištění ovzduší. Každý rok v Číně na následky souvisejících chorob předčasně umírá kolem půl milionu osob, nemluvě o oblacích smogu, které zahalují čínská města, takže komerční využití nápadu by přineslo velká pozitiva.

 

„Když jsem to začal číst, dostal jsem se do morálního konfliktu. Na jednu stranu mi tu Čína mává před očima s šedesáti miliony dolarů, a to svádí. A pak jsem začal číst o strašných věcech, jež se v Číně dějí, a pomyslel si: Tohle nemůžu udělat.“



20130527 svedomi2
Oskenované schéma jedné části Van Middlebrookova vynálezu, který by mohl snížit znečištění vznikající při spalování fosilních paliv. (Scanned document/Jeffrey Van Middlebrook)

Jednoho rána však vynálezce otevřel denník Epoch Times, jenž v článku odhaloval výsledky vyšetřování, které ukazuje, že čínské vojenské nemocnice násilně odebírají orgány desítkám tisíc vězňů svědomí (lidé zadržovaní za své přesvědčení či víru), z nichž převážnou většinu tvoří lidé věnující se poklidné meditační praxi Falun Gong. Middlebrook četl o nelegálních obchodech a politickém pronásledování organizovaném státem, o metodách mučení používaných v čínských věznicích a začal uvažovat, že od plánované dohody ustoupí.

„Když jsem to začal číst, dostal jsem se do morálního konfliktu. Na jednu stranu mi tu Čína mává před očima s šedesáti miliony dolarů, a to svádí. Získat finance na výzkum a vývoj nových technologií je velice složité. A pak jsem začal číst o strašných věcech, jež se v Číně dějí, a pomyslel si: 'Tohle nemůžu udělat. Nemůžu si ty peníze vzít, nemůžu jít do Číny.'” Ani přátelé ho nepřesvědčili. Ptali se ho, proč ty peníze nevezme, nevyrobí novou technologii, která prospěje světu, a pak s nimi udělá něco dobrého, ale on odvětil: „Vzít si jejich peníze je vzít si krvavé peníze. Pokud je pravda, že zabíjí lidi pro orgány a jde to do nejvyšších vrstev vlády – a nic nenasvědčuje tomu, že by to neměla být pravda, nemohu svou technologii prodat,“ a dodal: „Nemohu si ty peníze vzít, když vím, že lidé přicházejí o život, abych ty peníze mohl dostat já.“

Asi půl roku potom, co svému partnerovi oznámil, že projekt ruší, napsal Middlebrook našemu deníku dopis, v němž děkuje Epoch Times za novinářskou čestnost. Dopis napsal „ne aby si poklepal po zádech“, jak uvedl, ale v naději, že i vlády a velké firmy budou brát otázku lidských práv v Číně vážněji.

Naši reportéři pak začali celý příběh ověřovat. Dokumentaci vynálezcových vyjednávání s čínskou delegací má jeho bývalý čínský partner, jehož jméno chce Američan zachovat utajené v obavě o případnou odvetu ze strany čínského režimu. Ačkoliv je jeho kolega již občanem USA, do Číny pravidelně létá za rodinou a obchodem a mohl by se snadno stát terčem vydírání a výhrůžek.

Epoch Times kontaktoval dalšího Middlebrookova spolupracovníka, Reinaldo Garciu, aby si ověřil důvěryhodnost pisatele. Garcia vyprávěl, že si nejdřív myslel, že kolega jen hraje hrdinu, aby zakryl fakt, že z dohody s Číňany sešlo, ale když se s ním o tom později bavil, pochopil, že říkal pravdu.

Middlebrook po svých zkušenostech přirovnává situaci v současné Číně k nacistickému Německu: „Ano, v jistém smyslu tu je vyšší princip, ale ne na úkor lidí, které vraždí pro jejich orgány. Na tom se nemohu podílet. Je to obdobné jako ti lidé, kteří věděli, že existuje Osvětim, a dělali, že to nevidí. Tohle je pro mě to, co Čína dělá – vraždí lidi pro orgány. Je to čínská Osvětim. Vím o tom díky vašim novinám, a pokud to znamená, že moje technologie nebude použita, aspoň se mohu na sebe podívat do zrcadla a povědět si: „Nevzal jsem krvavé peníze od vlády, jež vraždí vlastní lidi.“

small United Kingdom  Přeložil a upravil: Ondřej Horecký


[1] Massachusetts Institute of Technology (MIT, Massachusettský technický institut) je soukromá koedukovaná výzkumná univerzita ve městě Cambridge amerického státu Massachusetts. Komplex MIT má pět škol a jednu vysokou školu s 32 akademickými odděleními, se silným důrazem na teoretický, aplikovaný, mezidisciplinární vědecký a technologický výzkum. MIT je jedna ze dvou soukromých univerzit podporovaných státem. Grant dostává i ze dvou amerických grantových programů, spjatých s výzkumem moře a výzkumem vesmíru.

 

Čtěte také:

Sydney: Protesty proti udělení čestného doktorátu čínskému transplantačnímu chirurgovi

Kanadská účastnice Miss World se zastala pronásledovaných v Číně (video)

Peklo na zemi - čínský dokument odhaluje nelidské mučení v pracovním táboře Masanjia (video)