20130530 ff
Roman (hraje Tyres Gibson) se svým smrtícím skokem v novém akčním filmu Rychle a zběsile 6. (Universal Pictures)
Režie: Justin Lin

Scénář: Chris Morgan

Hrají: Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson, Michelle Rodriguez, Luke Evans, Gina Carano, Jordana Brewster, Gal Gadot, Sung Kang, Tyrese Gibson, Chris "Ludacris" Bridges

 

A je to tady! Máme tady trhák letošního léta „Rychle a zběsile 6"! I když možná někteří sérii „Rychle a zběsile“ odsuzují, mohou se sami zeptat, jakto, že je tady už šestý díl. Lidi na tom očividně něco láká.

A co je láká? Rychlost.

V pátém pokračování série „Rychle a zběsile“, který se stal kasovním trhákem, zloděj aut Dominic Torett (Vin Diesel) a ex-policista Brian (Paul Walker) udělali krádež za 100 milionů dolarů a odešli na odpočinek. Takže teď je potřeba je probudit z lenošení.

Dwayne Johnson si zopakoval svoji roli z pětky, kde hraje zvláštního agenta Luka Hobbse. Hobbs, který zazářil už v „pětce“, se dá do party s Dominicem Torettem a v posledním pokračování mu udělá nabídku, která se neodmítá.

20130530 ff2
Zvláštní agent Hobbs (vlevo, hraje Dwayne Johnson) při rozhovoru s Tejem (Chris Bridges) v novém akčním filmu Rychle a zběsile 6. (Universal Pictures)

Nyní se totiž na scéně objevili zločinní super-jezdci s chladnokrevným vůdcem, po kterých Hobbs jde. Ukazuje se také, že Letty (Michelle Rodriguezová), Dominikova bývalá přítelkyně, která v předchozí epizodě zemřela, to teď táhne s vůdcem bandy. Takže Letty se probudila z mrtvých, stejně jako to chodí v televizních seriálech. Ale co na tom?

Jediný způsob, jak zastavit bezohledné darebáky, je poštvat na ně stejně bezohlednou partičku. Jak Hobbs říká: „Když chceš lovit vlky, potřebuješ vlky.“ A tak se Dominik se svými parťáky, které svolal, usídlí v Londýně pod podmínkou, že jim budou odpuštěny všechny jejich předchozí překročení zákona – a není jich málo.

Co dělá sérii „Rychle a zběsile“ tak zajímavou? Vin Dieselův mega-basový hlas, jeho nadupané charisma, se kterým hází hlášky a vůbec to, že pod jménem „Diesel“ řídí parádní auťáky. Ale pojďme si říct o Vinových nabušených pažích. Jak víme, ve smlouvě existuje klauzule, kde je uvedeno, jak moc se Dieselovy svaly mají ve filmu objevovat. Ale pozor! Teď přichází (držte si kloubouky!) něco ještě většího, něco mohutnějšího – propracované ohromné tlapy Dwayna Johnsona. Je jako býk, nebo jako lev. Ne, on je vlastně jako býk a lev dohromady! Ukázkový exemplář. Už sama tato dvojice společně na jednom místě stačí na to, abychom dostali zaručený trhák.

A pak jsou tu auta. Jo, pořádné našlapané auťáky. To jsou postavy samy o sobě. Svaly amerických aut, to je forma umění, nemluvě o jejich exotických zahraničních protějšcích. Burácí a řvou, válejí se jako vrčící panteři. Úplně cítíte vůni benzínu. Tohle my můžeme! No a nakonec je tu i důraz na rodinu. Celá série je hodně „macho“, zvedají se vám chlupy na kůži, je to hodně zábavy, ale máte tu i vroucí okamžiky. No prostě neporazitelná směsice lidských emocí.Gina Caranová, bývalá hvězda bojových umění, utvrdí svůj přechod k hvězdným filmům právě zde. Její bojové scény s Michelle Rodriguezovou vás usadí v křesle. Možná proto, že Rodriguezová trénovala pro svůj film „Girlfight“ jako boxerka, a to dělá scény reálnějšími. V mnoha dnešních akčních filmech jsou násilí a akční scény zcela směšné a jako z animovaného příběhu. Režisér Justin Lin však zvládá natočit film v tak strhujícím podání, že jsme skutečně schopni tyto nereálné nuance přehlédnout, a to v mnoha případech, jako skok z nákladního automobilu do svištícího kabrioletu nebo ze střechy auta na druhé auto, ale i pád z letadla na střechu auta.

A jsou tu i další hodně neuvěřitelné, ale přesto poutavé scény, jako ta s tankem, zkrátka nášup! Rychle a zběsile je vlastně taková výjimka ve světě filmu. Často se setkáváte s filmovou sérií, kde každý nový díl (obzvlášť to platí pro třetí a ty další) přinese jen něco málo zajímavého, anebo to jde rovnou od desíti k pěti. Ale zběsilí závodníci už jedou pošesté a jsou čím dál tím populárnější. A to je něco. Takže smekáme klobouky.


Hodnocení:

Film je do 12 let nevhodný

Premiéra: 23. května 2013, délka: 2 hodiny, 10 minut; * ČSFD * Oficiální stránky *
Rychle a zběsile 6. (Universal Pictures)
20130530 ff3
Zvláštní agent Hobbs (vlevo, hraje Dwayne Johnson) při rozhovoru s Tejem (Chris Bridges) v novém akčním filmu Rychle a zběsile 6. (Universal Pictures)


small United Kingdom  Přeložil:Michal Cabejšek a Ondřej Horecký