20130531simon-a-duby3
Plakát k filmu Šimon a duby.

Žánr: Drama

Scénář: Marnie Blok

Hudba: Annette Focks

Střih: Kasper Leick, Michal Leszczylowski

Režie: Lisa Ohlin 

Hrají: Bill Skarsgård, Helen Sjöholm, Jan Josef Liefers, Stefan Gödicke, Katharina Schüttler

 

„Každá rodina má tajemství. Příběh židovského chlapce, který dospívá a hledá sebe sama během 2. světové války v politicky neutrálním Švédsku.”

 

 

Velkolepý snímek byl natočen podle knihy švédské spisovatelky Marianne Frederikssonové, románu o židovském chlapci, který byl adoptován švédskou rodinou. Drama inklinuje spíš k rodinnému filmu, i když tvůrci doporučují vzít s sebou do kina děti starší dvanácti let. Zápletka filmu je zahuštěna válečnou dobou, s atmosférou obav z nástupu fašismu.

Šimon je neobyčejně inteligentní a velmi citlivý chlapec, jenž vyrůstá v prosté švédské rodině. Svoje dospívání prožívá složitě a dramaticky, navíc je ovlivněno komplikovaným vztahem ke svým milujícím adoptivním rodičům ve stínu válečné doby. Výpravný příběh se odehrává ve švédském Göteborgu. Vypráví o rozchodu, jenž je poznamenán břemeny dávno minulými. Nejtěžší pro Šimona je nalézt sám sebe.

V Göteborgu Šimon nachází židovského kamaráda, který je poznamenán trýznivým zážitkem z dětství v nacistickém Německu. Jeho kamarád Izák se několikrát octne na pokraji duševního zhroucen. Vždy jej však zachrání péče Šimonovy pozoruhodné nevlastní matky Karin. Karin je žena, na niž spoléhá rodina, sousedé i přátelé. Ztělesňuje jakýsi mýtický obraz dokonalého ženství. Až když se Šimon vyrovná s její smrtí, stává se dospělým.

Lisa Ohlin ve své režii přináší unikátní obraz společenské situace tehdejší doby a popis židovské otázky ve Švédsku. V hlavní roli jedinečného příběhu mladého chlapce Šimona se představí mladý a talentovaný švédský herec Bill Skarsgård – syn mezinárodně známého herce Stellana (Piráti z karibiku, Mama Mia!, Goyovy přízraky) - který byl za svůj herecký výkon porotou Berlínského filmového festivalu vyhlášen za jednoho z představitelů Shooting Star za rok 2012.
Atmosféra vyrůstání dvou malých chlapců, kteří musí čelit nepříznivému období druhé světové války, je obohacena krásnými záběry švédské krajiny.


 

Ocenění snímku - MFF Berlín, MFF Seatle, MFF Palm Springs - soutěžní sekce. 13 nominací na ceny Guldbagge (švédská obdoba Oscarů)


Film je do 12 let nevhodný 

Premiéra: 6. června 2013, délka 122 miut; * ČSFD *
20130531simon-a-duby5
Snímek z filmu. (Zdroj: (c) Farbfilm-Verleih)
20130531simon-a-duby2a
 
20130531simon-a-duby4a
 
20130531simon-a-duby9
 
20130602 simon
Snímek z filmu. (Zdroj: (c) Farbfilm-Verleih)