20130604 matka
Manžel Annmarie s její matkou stojí vedle její fotografie. ((C) WALES NEWS SERVICE)

Před dvěma lety jí lékaři diagnostikovali rakovinu děložního čípku. Letos v březnu ve věku 44 let Annmarie James-Thomas zákeřné nemoci podlehla. Krátce před svou smrtí sepsala pro své čtyři syny recept na dobrý a šťastný život.

„Cokoliv ze sebe vydáváš, se ti vrací nazpět.“ „Trápení je ztrátou času.“ „Láska nezraní, je opravdu dobrá.“ Takové a jiné moudré rady zapsala rukou na kus dopisního papíru zemřelá podnikatelka z jižního Walesu. Zápisky zesnulé objevil její o dva roky starší manžel a před pár dny je v den jejích nedožitých 45. narozenin zveřejnil. Žena kromě jiného napsala: „Jsem moc vděčná za vše, co mě v mém životě potkalo. Mám se ráda taková, jaká jsem. Jsem vděčná za manžela, který mě na mé cestě provází. Jestliže člověk sám může dosáhnout mnoha věcí, tak ve dvou můžete dokázat cokoli.“

Annmarie se odmítla nechat léčit klasickou medicínou a vydala se do Spojených států zkoušet alternativní způsoby léčby tumoru. Později se vrátila, aby podstoupila tradiční léčbu na specializované klinice v Cardiffu. Když se začátkem letošního roku dozvěděla, že už jí mnoho života nezbývá, rozhodla se po sobě zanechat pozitivní písemné poselství, kterým by se mohli její synové řídit, až tu ona už nebude. Kromě toho s pomocí manžela napsala vtipně nazvanou knihu 'You need Humour with a Tumour' ('Na rakovinu musíš s humorem').

Manžel o své ženě prohlásil: „Annmarie v žádném případě nechtěla, aby nemoc ovládla její život, a to je něco, oč by se měla snažit i konvenční medicína. Byla svědkem toho, jak rakovina sebrala jejího i mého otce, a proto se rozhodla nejít stejnou cestou, když by léčba nezabírala. Milovala život a chtěla si ho užívat tak dlouho, dokud to bylo možné.“

Svým synům zprvu o její nemoci nic neřekli a snažili se žít normálním životem jako doposud. V knize Annemarie popisuje svůj způsob boje s rakovinou, ve kterém nechyběly slzy ani smích, ani to, jak ji podporovala rodina, zejména její manžel. „Brali jsme to oba veskrze pozitivně. Není pochyb o tom, že to bylo těžké zvládat a někdy to bylo děsivé. Rakovina není něco, co můžete jen tak přejít, ale na druhou stranu vás to nemusí zužovat,“ píše v knize. Podle svědectví jejího manžela Annmarii nikdy neopustil smysl pro humor, nezdolný duch, víra a naděje. „Vždy jsem cítil, že je schopná se dát zase dohromady, jestliže ne silnější jak předtím, tak přinejmenším stejně tak silná, jak jen jí to okolnosti dovolí,“ řekl Geraint James-Thomas.

Welšanka se v knize rovněž vyznává z lásky ke svým čtyřem synům. „Jsem vděčna za své děti – tak moc obohatily můj život. Jsem si jista, že bez nich bych nebyla tou ženou, jakou jsem dnes,“ napsala. „Být požehnaná jedním dítětem je opravdu úžasné, ale být obdarována čtyřmi nádhernými dušemi je zázrak a to nejkrásnější požehnání, jakého se vám může dostat. Je mi ctí, že jsem je mohla poznat.“

Kniha obsahuje i dojemnou pasáž popisující její poslední loučení s nejstarším synem Zackem. Ten k tomu sdělil: „Poslední slova, která máma ode mě slyšela, by nemohla být jednodušší a pravdivější než: ,miluji tě´ a ,děkuji´.“ „Chtěl jsem jí poděkovat za vše – od hodnot, které do mě vložila, až po věci, kterým mě naučila, za směr, který mi v životě ukázala, a za celý ten v mnoha ohledech úžasný život, jaký si jen můžete představit, který mně a mým bratrům dala,“ svěřil se mladý muž. Ne náhodou jedna z dvaceti rad, jimiž se matka se svými syny rozloučila, zní:

„Pokud jedinou modlitbou, kterou kdy vyslovíš, bude: ,děkuji´, pak to bude stačit.“

 

Dvacetibodový recept na šťastný život

1. Cokoliv ze sebe vydáváš, se ti vrací nazpět.

2. Tvoříš si svůj vlastní scénář. Nedovol druhým, aby jej psali za tebe.

3. Ať už ti v minulosti kdokoli provedl cokoli, nemá to žádnou moc nad tvou přítomností. Jenom pokud ty sám tomu dáš tu moc.

4. Když ti lidé ukazují, jací jsou, nejprve jim věř.

5. Trápení je ztrátou času. Raději použij energii na vyřešení toho, co tě trápí.

6. To, čemu věříš, má větší sílu než to, o čem sníš nebo v co doufáš. Jsi tím, čemu věříš.

7. Pokud jedinou modlitbou, kterou kdy vyslovíš, bude „děkuji“, pak to bude stačit.

8. Štěstí, které prožíváš, je přímo úměrné lásce, kterou dáváš.

9. Nezdar je znamením dát se jiným směrem.

10. Svět se nezboří, když se rozhodneš jít proti názorům ostatních.

11. Věř svým instinktům. Intuice nelže.

12. Miluj sám sebe a pak se uč dávat tuto lásku druhým při každém setkání.

13. Ať je ti tvé povolání vášní.

14. Láska nezraňuje. Je opravdu dobrá.

15. Každý den nám dává šanci znovu začít.

16. Pochybnosti znamenají NE: NEřeš, NEjednej, NEuháněj vpřed.

17. Když nevíš co udělat, zachovej klid. Odpověď přijde.

18. Problémy netrvají věčně.

19. I toto pomine.

20. Budu jednat s úmyslem být pravdivý sám k sobě.

 

Zdroj: The Telegraph