Ilustrační foto. (KIMIHIRO HOSHINO/AFP/GettyImages)
Ilustrační foto. (KIMIHIRO HOSHINO/AFP/GettyImages)

Na společnost Apple uvalila zákaz dovozu Americká komise pro Mezinárodní obchod (ITC). Ta tak reagovala na žádost společnosti Samsung Electronics z konce loňského roku. Ten žádal zákaz dovozu některých produktů společnosti Apple, neboť porušují jeho patenty v oblasti 3G technologie. Tato technologie je klíčová pro poskytování primárních služeb, jako je přenos dat a telefonování.

Zákaz dovozu se týká telefonů iPhone 3Gs a iPhone 4, a tabletů iPad 3G a iPad 2 3G. Faktickým důsledkem zákazu dovozu je jejich zastavení prodeje v USA, neboť jsou všechny tyto výrobky vyráběny v Číně a na Taiwanu, a zákazem jejich dovozu nebudou k dostání na americkém trhu. Týká se to hlavně největšího operátora AT&T a čtvrtého největšího operátora T-Mobile USA, kteří stále tyto produkty prodávají.

Pro akcie společnosti Apple je tento zákaz další ranou, neboť následuje po debaklu jednání s největším čínským operátorem, společností China Mobile, které proběhlo na konci minulého roku, když operátor dal přednost konkurenční Nokii. To odstartovalo největší výprodej akcií firmy v její historii. K tomu se následně přidal zdařilý comeback společnosti Blackberry mezi firemní zákazníky v USA.

Společnost Apple však nejvíce tíží fakt, že nepřichází s žádnými novými revolučními produkty, jak od ní očekávají analytici z celého světa. Průměrná odhadovaná cena akcií pro následujících 12 měsíců se díky tomu snížila ze 780 USD na pouhých 533 USD za akcii. To je snížení výhledu ocenění společnosti o více jak 30 procent. Právě o tolik se snížila i reálná hodnota akcií společnosti, a to ze 703 amerických dolarů v září loňského roku na 449 dolarů dnes.

 

Čtěte také:

Apple vyměnil kvůli dětské práci čínského dodavatele