20130606 feng shui
Ve víře, že se brzy stane vicepremiérem, Chu Ťien-süe nechal odklonit dálnici přes vodní nádrž, aby si postavil „most“ ke své budoucnosti. Místo postupu se ovšem dočkal trestu smrti. (Screenshot z People’s Daily)

 

Feng šuej (feng shui) se naplno vrací do Číny a ani pokusy komunistické strany o vyhlazení tradiční kultury, zdá se, nezabírají. A vlastně jsou to sami straničtí funkcionáři, kdo v geomantii, předvídání budoucnosti a podobné věci věří. Pokud to však přeženou, čeká na ně trest pro korupci.

Průzkum Čínské vládní akademie z roku 2007 ukázal, že víc než polovina okresních kádrů konzultuje svá rozhodnutí s astrology, vykladači snů a dalšími individui. Někteří dokonce chodili pro radu za mistry feng šuej. Čínská státní média hlasitě poukazují na potrestané zkorumpované úředníky, kteří věří ve feng šuej, aby ukázala veřejnosti, že ne všichni pohlaváři trestu uniknou. Strana se tak zároveň zbavuje těch, kdo nejsou ateisté.

K jednomu prominentnímu případu došlo v roce 1995, kdy stranický tajemník Chu Ťien-süe z provincie Šan-tung dostal informaci od věštkyně, že by se brzy mohl stát vicepremiérem. V jeho životě mu k tomu však chyběl „most“, aby se věštba mohla naplnit. A tak Chu nechal odklonit dálnici přes vodní nádrž a tím dosáhl svého mostu – doslova. Místo povýšení však na něj čekal podmíněný trest smrti.

20130606 feng shui2
Cchuej Jen-süan si nechal poblíž budovy okresního úřadu, kde pracoval, postavit dva rybníky v symbolickém tvaru půlměsíce a slunce a do silnice nechal zapustit starý stíhací letoun J-6. Tohle všechno mu mělo zajistit bohatství a kariérní postup. Cchuej byl ze svého postu vyhozen r. 2010. (Weibo.com)

Podobnou radu si vzal k srdci i Cchuej Jen-süan, stranický tajemník z provincie Che-pej, který si nechal vedle budovy okresního úřadu, kde pracoval, postavit dva rybníky v symbolickém tvaru půlměsíce a slunce a do silnice nechal zapustit starý stíhací letoun J-6. Tohle všechno mu mělo zajistit bohatství a kariérní postup. Cchuej byl ze svého postu vyhozen v roce 2010.

Komunistická strana se snaží propagovat státní ateismus, ale vypadá to, že někteří funkcionáři moc víry v zaprášenou ideologii nemají. Profesor Frank Xie z Univerzity Jižní Karolína v Aikenu řekl Epoch Times, že režim nemůže házet korupci na feng šuej ani na další prvky tradiční čínské kultury. Xie přirovnal situaci k nedávné záplavě korupčních případů, kdy se peníze poplatníků utrácely za opulentní bankety a nákladné pochutiny – jídlo samo o sobě za nic nemůže, jsou to úředníci, kteří nevědí, jak se chovat a svévolně utrácejí státní fondy.

„Další důvod, proč komunistická strana viní feng šuej a používá ji jako obětního beránka pro svou neschopnost zatočit s korupcí, je, že strana se hluboce bojí všeho, co není v souladu s její ateistickou doktrínou. Víra lidí ve vyšší bytosti a nadpřirozené principy je totiž nevyhnutelně povede k tomu, aby zpochybnili a postavili se materialistickým názorům strany,“ říká akademik a dodává: „Měli bychom se ptát: věří straničtí kádři opravdu ve feng šuej? Anebo se této víry drží jen pro případ 'kdyby něco', jako pojistky pro případ, že božské bytosti přeci jen existují?“

 

small United Kingdom