20130613me-soud-pl.jpg
Městský soud v Praze. (Hans Štembera/ Parlamentní listy)

Praha - V noci na čtvrtek 13. června zasahovala protikorupční policie na několika místech po celé republice. Čtyři stovky policistů plnily svoji úlohu mimo jiné i na Úřadu vlády, ve Sněmovně i na ministerstvu obrany. V poutech skončilo několik lidí: mezi nimi jsou i Jana Nagyová, ředitelka premiérova kabinetu, Petr Tluchoř – bývalý politik, Ivan Fuksa - exministr zemědělství, Ondřej Páleník - bývalý šéf vojenského zpravodajství, a Roman Boček - bývalý náměstek ministra zemědělství Petra Bendla. Boček je blízký přítel lobbisty Rittiga.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu kolem půl jedné hodiny v noci vtrhl do Strakovy akademie. Jako první deník o tom informoval Blesk. Rychlý zásah se může týkat situace kolem VZP, hospodaření v Lesích České republiky, dění v Českých drahách či peněžních toků lobbisty Romana Janouška.

Policie údajně zasahuje také v komplexu, ve kterém sídlí lobbista Roman Janoušek či v domě, kde bydlí lobbista Ivo Rittig. Rittig patří k tzv. pražským kmotrům, lidem, kteří měli či mají vliv na chod pražského magistrátu či jsou napojeni na Dopravní podnik.

Byla vetována informace, že policisté zadrželi i dalšího rebela z ODS Marka Šnajdra. Ten ale v SMS zprávě pro Aktuálně.cz vše popřel a napsal, že o akci ÚOOZ nic neví.

Tluchoř a Fuksa patřili k rebelům, kteří před časem málem pomohli svrhnout Nečasovu vládu kvůli odporu proti zvýšení DPH, uvádí iDnes.

Jako první z politiků poslal k zásahu své vyjádření bývalý šéf ČSSD a expremiér Jiří Paroubek.

„Vyzývám předsedu vlády Petra Nečase, aby bez zbytečných odkladů obeznámil veřejnost s důvodem k zásahu protimafiánského policejního útvaru na Úřadu vlády ČR, ke kterému mělo dojít dnes v noci. Zatím stále doufám, že je to jen špatný vtip," sdělil Jiří Paroubek.

Věci veřejné vyzvaly, aby jednání Sněmovny bylo přerušeno, než premiér Nečas vysvětlí, proč policie zatkla jeho pravou ruku Nagyovou.

„Jsme přesvědčeni, že vláda nemůže zajistit objektivní vyšetřování tohoto případu. Jedině rozpuštění Sněmovny a předčasné volby jsou řešením současné situace," prohlásil šéf VV Vít Bárta.

 

Podle zdroje: NFPK

 

Související články:

ČR: Komando v noci zasahovalo na Strakově akademii

Obviněné spojuje tenká linie se jménem Ivo Rittiga

Pochytá spravedlnost všechny kmotry?