V ulicích... (©Belga/AFP/A.Altan)
Protesty v Istanbulu. (©Belga/AFP/A.Altan)

Omluvy tureckých vládních představitelů nestačí

Poslanci Evropského parlamentu jsou hluboce znepokojeni nepřiměřeným a nadměrným použitím síly ze strany turecké policie v reakci na pokojné a legitimní protesty v istanbulském parku Gezi. V dnešním schváleném usnesení varují před přijetím tvrdých opatření vůči pokojným demonstrantům a vyzývají předsedu vlády Recepa Tayyipa Erdogana ke sjednocujícímu a smířlivému postoji.

Poslanci trvají na tom, aby byli viníci policejního násilí postaveni před soud, aby byli zadržovaní pokojní demonstranti okamžitě propuštěni a oběti násilí dostaly odškodnění. EP vítá umírněnou reakci prezidenta Abdulláha Güla a omluvu místopředsedy vlády Bulenta Arince. Současně však lituje neochoty turecké vlády a premiéra Erdogana učinit kroky směřující k usmíření, omluvit se a pochopit reakce části turecké populace.

Omezené zastoupení menšinových názorů

Mezi demonstranty sílí obavy ohledně nedostatečného zastoupení menšinových názorů. Některé skupiny tureckého obyvatelstva jsou nespokojeny s nedávnými zásahy proti nim. Poslanci zdůrazňují, že v inklusivní, pluralitní demokracii nese vládní většina odpovědnost za zapojení opozice a občanské společnosti do rozhodovacího procesu.

Samotné pořádání pokojných a legitimních protestů je důkazem toho, že turecká občanská společnost je připravena jednat. Turecko však musí dále posílit své demokratické orgány, právní normy a dodržování základních svobod.

Uživatelské sítě a média nejsou svobodné

Poslanci jsou rovněž znepokojeni oslabováním svobody tisku včetně případů cenzury a rostoucí autocenzury v rámci tureckých sdělovacích prostředků. Hlavní turecká média o demonstracích neinformovaly. Uživatelé sítě Twitter byli zatčeni. Evropští poslanci také poukazují na klíčovou roli nezávislého tisku v demokratické společnosti a úlohu justice při posilování svobody tisku. V této souvislosti EP připomíná velký počet novinářů, kteří jsou buď vězněni nebo čelí soudním procesům.

Podle zdroje: EP

 

Čtěte také:

Turecko: Demonstranti byli rozehnáni policejními silami za použití slzného plynu (Fotogalerie)