20130613razie-u-rittiga
Policejní razie ve vile Ivo Rittiga. (Hans Štembera/Parlamentní listy) 

Olomouc/Praha - Na dnešní tiskové konferenci uvede vrchní státní zástupce Ivo Ištvan výčet trestných činů sedmi obviněných v souvislosti se včerejší policejní razií v Praze. Obviněno bylo sedm lidí ze státních úřadů, ale až po skončení výslechů bude vrchní zástupce zvažovat, u koho shledá důvody k vazbě.

Jména osob, které mají jít zatknout, se policisté dozvěděli, až když rozlepili úřední obálky, ve kterých byla jména uvedena. Média se dozvídala informace postupně a se zpožděním. Utajovaná akce byla dlouho připravována a stojí na mnoha hodinách odposlechů.

Názvy různých firem, které v souvislosti s případem figurují, mají tenkou spojovací linii se jménem Ivo Rittiga, jenž je označován za kmotra pražské i středočeské ODS.

Podle Aktuálně.cz se například bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa za ODS nebo někdejší šéf jejího poslaneckého klubu Petr Tluchoř údajně ocitli mezi zatčenými kvůli úplatku, za který odešli z politických funkcí.

Vrchní státní zástupce již včera sdělil, že zadržení jsou stíháni pro zneužití své pravomoci i za další trestné činy. Určitější jsou zatím pouze informace ohledně Páleníka, jehož zastupující advokát Tomáš Sokol podle ČTK dnes uvedl, že policie Páleníka, Kovandu a dalšího zpravodajce podezírá ze sledování manželky premiéra Nečase, jež si údajně objednala vedoucí premiérovy kanceláře Jana Nagyová. Páleník, obviněný ze zneužití pravomoci, obvinění neuznává. Dalším cílem policejní razie byly rovněž nemovitosti Iva Rittiga a Romana Janouška. Tito podnikatelé a lobbisti jsou spojováni s ODS.

Exnáměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr sice uvádí, že je na služební cestě, ovšem jak ČTK uvedla, že podle jeho právníka byl také kontaktován detektivy.

Umělec Jan Kraus, bavič a moderátor se na stránkách svého on-line KrausMagazínu.cz komentuje velkou protikorupční razií v sídle vlády: „Dalším nesmyslem Česka, který jsme si hluboce vryli do hlav a všichni v tom s vervou pokračují - že se zlodějům říká lobbisti.“

 

Související články:

K osmi zatčeným padají první obvinění a uvalení vazby

Ministr Kalousek: Rozdíl mezi úplatkem a politickou dohodou

Ostravský soud pokračoval v řešení skandální kauzy i v sobotu

Konečně se policie nebála udeřit i do nejvyšších pater státní moci, říká Stanislav Bernard

Komando v noci zasahovalo na Strakově akademii

Pochytá spravedlnost všechny kmotry?

Stane se korupční aféra předzvěstí konce vlády?