20130614razie-rittig-pl
Razie ve vile Ivo Rittiga. (Hans Štembera/ Parlamentní listy)

„Když jsem si dnes otevřel počítač a uviděl všechny ty zprávy o dnešním ,zátahu´, utvrdil jsem se v tom, že fond pracuje dobře. Na jména, která byla v uvedených zprávách zmíněna, jsme upozorňovali již krátce po našem založení. Konečně se policie nebála udeřit i do nejvyšších pater státní moci,“ komentuje poslední události Stanislav Bernard, jeden ze zakladatelů a člen správní rady Nadačního fondu proti korupci (NFPK).

Na řadě je Ivo Rittig – dočká se spravedlnost svého naplnění?

„Dost dlouho to vypadalo, že je Ivo Rittig zcela nedotknutelná osoba, a také se mohlo zdát, že důkazní materiál, předkládaný NFPK, skončí v koši. Události dnešního dne jasně dokazují, že existují státní zástupci a policisté, kteří se nebojí jít proti moci ,mocných´ a finančním možnostem rádoby podnikatelů,“ sdělil ve čtvrtek 13. června Petr Soukenka, ředitel a analytik NPFK.

Nadační fond proti korupci vysledoval, že na účty Rittiga přicházely desítky milionů korun z pražského dopravního podniku. Rittig vůči NFPK reagoval ostře a ohradil se s tím,že je „šokován, jak bezostyšnému osočení byl vystaven".

Společnost Neograph dodávající jízdenky pro dopravní podnik měla uzavřenou smlouvu s firmou Cokeville Asset Inc., která sídlí na Britských Panenských ostrovech. Za zprostředkování této smlouvy měla Neograph dostávat z každého lístku 17 haléřů. Karel Randák z protikorupčního fondu však sděluje, že Cokeville má smlouvu o spolupráci s Rittigem, kterému má firma vyplácet provize ve výši 160 tisíc eur měsíčně i s procenty ze zisku.

Kauze ohledně včerjší razie na úřadu vlády předcházela mravenčí a systematická plráce NFPK. Ředitel fondu Petr Soukenka k tomu dodává:

„Mám radost z toho, že informace, které fond získal a následně předal policii a státnímu zastupitelství, byly pro orgány činné v trestním řízení přínosné. Rád bych byl konkrétní, ale vzhledem k probíhajícím úkonům trestního řízení nechci ohrozit práci policie.“

Ať se bojí do smrti! 

Hudební textař, publicista a podnikatel Michal Horáček vyjádřil svůj bezvýhradný souhlas se včerejším zásahem kriminalistů na úřadu vlády. Korupční kauzy i působení kmotrovských mafií odsuzuje Michal Horáček již mnoho let.

„Ani já nemůžu vědět, koho se to týká a ještě bude týkat. Nicméně si říkám: Vy všichni, co jste se neprávem obohacovali z peněz odváděných na našich přímých i nepřímých daních, bojte se. Tak dlouho jste se nebáli, až jste na ten strach zapomněli,“ vzkazuje Michal Horáček na svém facebookovém profilu.

„Teď se klepejte, teď si berte prášky, lapejte po dechu a představujte si, že i k vašim dveřím dorazí policie s tím beranidlem. Jsem příliš starý na to, abych věřil, že to potká každého z vás, ale bojte se všichni. Nadosmrti,“ potvrzuje svůj vzkaz Michal Horáček.


Zdroj: NFPK, Parlamentní listy

 

Související články:

Ostravský soud pokračoval v řešení skandální kauzy i v sobotu

Komando v noci zasahovalo na Strakově akademii

Ministr Kalousek: Rozdíl mezi úplatkem a politickou dohodou

Obviněné spojuje tenká linie se jménem Ivo Rittiga

Stane se korupční aféra předzvěstí konce vlády?

Konečně se policie nebála udeřit i do nejvyšších pater státní moci, říká Stanislav Bernard

K osmi zatčeným padají první obvinění a uvalení vazby