20130613razie-rittig-pl
Policejní razie v Rittigově vile. (Hans Štembera/Parlamentní listy)

ČR - Z osmi zatčených při policejní razii byl obviněno sedm lidí. Z obvinění vyvázl šéf úřadu vlády Lubomír Poul, jak informují Lidovky.cz. O tom, že byl zatčen ve čtvrtek, jako první informovaly Parlamentní listy. Sám vrchní státní zástupce Ivo Ištván potvrdil, že Poul zatím obviněn nebyl.

Po svém návratu ze služební cesty v zahraničí byl v pátek večer zatčen i již předtím diskutovaný exposlanec Marek Šnajdr. Podle iDnes.cz Šnajdr vypovídá sám dobrovolně.

Rozhoduje Okresní soud v Ostravě  

Po čtvrteční razii Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu rozhoduje Okresní soud v Ostravě o tom, na koho bude uvalena vazba. Mezi obviněnými zaznívají jména bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Dále jméno vedoucí premiérova kabinetu Jany Nagyové, a nescházejí jména představitelů vojenské rozvědky - Milana Kovandy a Ondřeje Páleníka, a člena představenstva Českých drah Romana Bočka.

Mezi prvními předvedenými k ostravskému soudu byl R. Boček, bývalý náměstek ministra zemědělství. Od konce loňského roku působil jmenovaný Boček jako člen představenstva Českých drah. Tam měl být původně do pozice člena dozorčí rady „umístěn“ poslanec ODS Petr Tluchoř. Zatčení Tluchoře může souviset s touto záležitostí. Po desáté hodině dnes dopoledne bylo oznámeno, že Boček zůstává ve vazbě. Návrhu státních zástupců bylo tedy vyhověno.

Bočkův obhájce v televizním vstupu sdělil, že důvodem vazby jeho klienta byla obava soudu z ovlivňování svědků.

Dále bylo zveřejněno, že vazba byla uvalena také na Ivana Fuksu, bývalého poslance ODS. V jeho obvinění se sděluje, že se prve jako poslanec měl vzdát mandátu výměnou na funkci člena dozorčí rady v Českém aeroholdingu. Další jména obviněných u soudu jsou očekávána.

 

Související články:

Politici i lidé se vyjadřují k setrvání české vlády. Ten okamžik nastal...

Ministr Kalousek: Rozdíl mezi úplatkem a politickou dohodou

Ostravský soud pokračoval v řešení skandální kauzy i v sobotu

Konečně se policie nebála udeřit i do nejvyšších pater státní moci, říká Stanislav Bernard

Komando v noci zasahovalo na Strakově akademii

Pochytá spravedlnost všechny kmotry?

Obviněné spojuje tenká linie se jménem Ivo Rittiga