20130618 jatra2
Pokud si játra zatížíte velkým množstvím jedovatých látek, nebudou se schopny o vás postarat tak, jak by měly. (Photo By Nasa/Getty Images)

Játra jsou jako bojovný hrdina z pohádky. Bez odpočinku neúnavně dřou, aby vám vyčistily tělo od všeho špatného. Pokud se přepracují nebo onemocní, najednou se budete cítit unaveně a podrážděně, jako řidič náklaďáku, který uvízl v dlouhé nehybné koloně a pění vzteky. 

Játra, která se nachází za pravým hrudním košem, potřebují spoustu lásky a péče, protože bez zdravých jater pocítíte toxiny. Budou vás dráždit silné pachy a lehce se rozčílíte nebo upadnete do sklíčenosti, budete cítit únavu, náladovost a vnitřní napětí. Také se mohou objevit suché oči, nafouklé břicho, alergie a vyčerpání.

Tak jako máme záplavy a dopravní zácpy na zemi, existují také záplavy a dopravní zácpy v našem těle, na něž staří Číňané moudře nahlíželi jako na malý vesmír. Pokud svého strážce (játra) zatížíte velkým množstvím toxinů, jako jsou pesticidy, farmaceutika, tělové krémy, a tělesnými látkami, jako jsou estrogen a cholesterol, játra nebudou moci svou obrannou funkci plnit.

Jak játra pracují

Dalo by se říci, že toxické látky se řadí u vstupních dveří jater a čekají, až budou dostatečně změněny na to, aby je tělo mohlo tolerovat. Jakmile projdou změnou, tyto o něco méně jedovaté látky sestoupí dolů jednou z pěti cest. Na jedné z těch cest projdou toxiny proměnou znovu. Teď už jsou očištěné dost na to, aby je bylo možno vypustit do krevního oběhu.

Naneštěstí, pokud je tělo přeplněno toxiny, některá anebo všechny z drah v játrech se ucpou. Je to podobné, jako když máte na skládce tolik odpadu, že už ho nelze zvládnout. V tom případě se jedovaté látky vyloučí do krevního oběhu bez pročištění a to může zapříčinit vážné choroby, jako například rakovinu.

Co s tím můžete dělat

Předně je důležité se kriticky a upřímně podívat na svůj životní styl a způsob stravování. Jíte jídla, která vám játra přeplňují? K těm zatěžujícím patří zpracované potraviny, ne-bio produkce, uměle dochucovaná jídla, cukr a alkohol. Kolik berete léků? Nešlo by nahradit léčbu léčivy, jako jsou prášky na bolest hlavy a snížení cholesterolu v krvi, přirozenějším řešením v podobě akupunktury, fyzické terapie a zlepšení stravy? Jaké krémy používáte? I když se masti nekonzumují vnitřně, stejně se do krevního oběhu dostávají přes pokožku, a všechny toxiny v krémech skončí v játrech.

Játra si můžete ozdravit a zlepšit jejich funkci detoxifikace tím, že budete jíst zdravější jídla. Játra se dávají do spojitosti se zelenou barvou a kyselou chutí, takže se vrhněte na listovou zeleninu, např. kapustu a brokolici. Dopřejte si je s citronem.

Játrům prospívají také mastné kyseliny. Rostlinné tuky, jako avokádo, ořechy, kokos a nejrůznější semínka jsou pro tento orgán také velmi vhodné.

Jsou-li játra zdravá, jsou jako silný a trpělivý generál, který je připraven vzít na sebe všechny překážky, abyste vy zůstali chráněni. Pokud máte játra zdravá, budete i vy trpěliví a nezištní.

Starejte se o ně dobře.

Tysan Lernerová je certifikovaná trenérka a zdravotní poradkyně. Pomáhá ženám dosáhnout jejich tělesného cíle, aniž by musely hladovět nebo trávit hodiny v tělocvičně. Její stránky jsou www.lavendermamas.com.

 

Přeložil: Ondřej Horecký small United Kingdom