20130618colette-plakát2

Žánr: Drama, romantický, válečný

Režie: Milan Cieslar

Scénář: Arnošt Lustig, Milan Cieslar

Hudba: Atli Örvarsson

Hrají: Clémence Thioly, Jiří Mádl, Ondřej Vetchý, Petr Vaněk, Michal Dlouhý, Andrej Hryc a další

 

Režisér Milan Cieslar právě dokončuje strhující drama

Třetím z volné série, jež pojednává o lidskosti v dobách zlých a válečných, které natočil Milan Cieslar, bude film Colette podle románu Arnošta Lustiga.

Výpravný příběh o síle lásky a touze po svobodě se nachází v závěrečné fázi; premiéra je stanovena na 12. září 2013.

Anotace knihy

I za zdmi koncentračního tábora byla láska… Arnošt Lustig, který sám prošel hrůzami koncentračního tábora, napsal příběh o půvabném belgickém děvčeti židovské národnosti v devadesátých letech minulého století. Román je součástí trilogie, jež sleduje osudy tří židovských žen.

Postavou Colette Cohenové, devatenáctileté belgické Židovky, zmítají okolnosti mezi hlubokým milostným citem a brutálním sexuálním násilím.

20130619colette
Colette. (celluloid.cz)

Protiklady lidských citů jsou znázorněny tak odlišně, jako je pravda a lež. Neobvyklý milostný příběh, odehrávající se ve zdech osvětimského tábora smrti, je zároveň příběhem o zmatení všech lidských hodnot. Ve zdech tábora je pouze tenká hranice mezi dobrem a zlem, pravdou a lží, láskou a nenávistí.

Pozdní autorovo dílo ve své trilogii obsahuje málo viditelnou esenci ženy, kterou v Colette z Antwerp podle svých slov nechá zaznít plnou silou. Spisovatel se nechystá podávat útěšnou oslavu ženské krásy. Jeho hrdinky bývají o své ženství připravovány.

Když o ně musejí bojovat v krutém prostředí fašistických koncentračních táborů tváří v tvář smrti, nabývají ženská krása, láska a něha zcela nečekaných rozměrů.

Colette uzavírá Lustigovy variace na úzce existenciální téma. Zesnulý spisovatel Arnošt Lustig se krátce před svou smrtí částečně podílel i na scénáři, který odráží jeho vlastní válečné prožitky.

Obsazení

Režisér Milan Cieslar dlouhý čas hledal představitele hlavních rolí. „Casting byl prostě nejdůležitější. Strávil jsem dva roky hledáním těch správných herců. Chtěl jsem, aby byli schopní zahrát klíčové situace bez toho, aby znali další spojitosti, děj… Tímto filmem navazuji na své předchozí historické filmy a chci ukončit trilogii, započatou úspěšným filmem Pramen života a Krev zmizelého podle Vladimíra Kornera,“sdělil Cieslar, jak pro něho bylo obsazení herců velmi důležité.

Do hlavních rolí nakonec režisér obsadil Jiřího Mádla a francouzskou herečku Clémence Thioly.
Také hudba stojí za zmínku. Hollywoodský skladatel Atli Örvarsson pro Colette zkomponoval znamenitý doprovod.

„Pro mě je úcta dělat na tomhle filmu, svým způsobem se podílet na tom, abychom o těchto věcech mluvili a nikdy na ně nezapomněli," vyjádřil se ke své vedlejší roli herec Ivan Franěk.

Příběh

Vyprávění nezačíná ve válečných letech, ale v roce 1973. Tehdy se padesátiletý spisovatel Vili, jenž žije ve Spojených státech již pětadvacet let, nechá pozvat svým synem na večeři k jeho dívce. Vili tam potkává matku synovy známosti, ženu, která mu připomíná jeho první osudovou lásku právě z tábora smrti.

Matka synovy přítelkyně se představí jako Yvetta MacCaine. Ukazuje se, že paní Yvetta i Vili přežili Osvětim. Při loučení si Vili všimne vytetovaného čísla na ženině předloktí. Když se Vili vrátí domů, usedá a začne psát příběh o krásné mladé belgické Židovce jménem Colette. A tak se příběh vrací do Osvětimi/Birkenau, v létě roku 1943….

Příběh je věnován Arnoštu Lustigovi a všem, kteří přežili hrůzy holokaustu.

 

Film Colette vstoupí do kin 12. září 2013.

Distributor: Bioscop

20130619colette2
20130619colette3
20130619colette4
20130619colette5