„´Příběh filmu´ je fascinující cesta světem filmu, která začíná v jednosálových kinech a končí jako globalizovaný a miliardový dolarový digitální průmysl.“
Žánr: Dokumentární film
Režie: Mark Cousins
Hrají: Roman Polanski, Martin Scorcese, Francis Ford Coppola, Alexander Sokurov, Lars von Trier
Scénář: Mark Cousins
Kamera: Mark Cousins
Střih: Mark Cousins
Cousinova kniha Odysea, jejíž název napovídá, že půjde zřejmě o dlouhou cestu, se stala předlohou filmového snímku, který zachycuje historii filmu.
Patnáctihodinový dokumentární snímek vás provede klíčovými místy filmové historie: od Hollywoodu po Bombaj, od Hitchcockova Londýna po vesnici, kde byl natočený Pather panchali; a přináší rozhovory s legendárními filmaři a herci. Práce na snímku zahrnuje 6 let natáčení, 4 kontinenty, 11 desetiletí a tisíce filmů. Je to výpravný příběh o vývoji světa filmu.
Ve snímku můžete sledovat historii a vývoj filmu, od vzrušení z počátků němého filmu přes vznik Hollywoodu a hvězdného systému, přes umělecký rozvoj filmu v Rusku, Japonsku, Německu, ve Francii, Itálii, v Británii, Skandinávii, v USA a v dalších zemích. Film odhaluje profily skvělých filmových herců, jakými byly například Stanley Donen, Kyôko Kagawa, Gus Van Sant, Lars Von Trier, Claire Denis, Bernardo Bertolucci, Robert Towne, Jane Campion, Claudia Cardinale a dalších.
Uchvátí vás revoluce, již způsobil zvukový film. Dozvíte se, že druhá světová válka nejen motivovala ke vzniku komedií, ale přinesla na stříbrné plátno i nový realismus. Objevíte moderní film zrozený v napětí a nejistotě, i vznik nových módních vln. Než vznikl komerční film, takový, jak ho známe dnes, tomu předcházelo množství experimentů, speciálních efektů, výzev až po digitalizaci. Filmové umění bezesporu oslovuje mladé diváky.
Odysea vypráví o lidech, průkopnících, kteří film stvořili a kteří jej skutečně milovali a neustále zdokonalovali. Vypráví příběhy z jejich pohledu, klade si otázky, jací filmaři byli nejdynamičtější na světě, jaké druhy filmů natáčeli, jaký zvolili postup? Jednotlivé epizody Odysey jsou natáčeny každá v jiné zemi a tvůrci slibují, že jejich atmosféra dá divákům pocítit, že skutečně procestovali celý svět.
Sám tvůrce předlohy pro film Mark Cousins říká: „Film je můj život. Zlepšil můj život. Rád bych mu tedy něco vrátil. Vyrůstal jsem jako nervózní, maličký kluk v Belfastu v 70. letech během války a film byl pro mě útočištěm. Zklidnil mě, vzal mě na různá místa, ukázal mi slušnost, stejně jako vztek. Přiměl mě vnitřně zpívat a tancovat. Rozechvíval mě svou podobou. Přiměl mě žít v době a místě, kde nebylo tolik násilí a útisku. Budu za to vždy vděčný a jako poděkování bych chtěl natočit první dokumentární průzkum celé historie vývoje v oblasti filmu.“
Vybrali jsme citát z jedné epizody z natáčení: „…Ale pokud má jedna věc shrnovat tuto odyseu, pak to je toto – šli jsme do bytu Sergeie Eisensteina v Moskvě a hovořili s úžasným držitelem jeho ohně, Naumem Kleimanem. Nad čajem a sušenkami, obklopeni poznámkami od Jamese Joyce a Meyerholda a Einsteina, jsem se ptal Kleimana na to, čemu jsem nikdy pořádně neporozuměl, Eisensteinově myšlence nazvané „ne-netečná příroda“. Kleiman mi popsal báseň od Pushkina. Znázorňuje dítě, které je pohřbeno, a píše, že příroda je netečná k pohřbu. Eisenstein zachytil tuto báseň a argumentoval proti legendárnímu Pushkinovi tím, že příroda není netečná. To, co tím Eisenstein zřejmě myslel, je, že když filmař točí přírodu, on nebo ona nejsou neteční. Kamera zachycuje jejich vášeň, kterou cítí k tomu, co leží před nimi. Ten záběr je odrazem jich samých. Ukazuje jejich zvědavost, jejich starostlivost. Je to přímluva.“
„Na konci 19. století povstalo nové umění. Vypadalo jako naše sny. Ukazovalo nám cizí země. Změnilo vše, po čem jsme dosud toužili. Vznikl FILM.“
Recenze z různých částí světa se shodují, že se jedná o hodnotné filmové a dokumentární dílo:
„Filmová událost roku… výjimečné!“ - Daily Telegraph
„Poetický, milující, osobní, radostný pedagogický protilék na provinčnost většiny děl o dějinách filmu… nádhera.“ - Sight and Sound
„Ambiciózní a inteligentní.“ - The Guardian
Jako filmový dokument Marka Cousinse se Odysea stala ve Velké Británii filmovou událostí roku 2011.