20130624stolni-pc
Obchod s klasickými desktopy se smršťuje, jak zákazníci utrácejí více a více za tablety a chytré telefony. (Photo by Scott Olson/Getty Images)

 

Blíží se konec éry klasických stolních počítačů? Toto je otázka, kterou si pokládá nejeden světový výrobce hardwaru. Na základě dnešního výzkumu renomované analytické společnosti, zabývající se technologiemi, společnosti Gartner z USA, poklesly celosvětově dodávky klasických stolních PC a klasických notebooků meziročně o 10,6 procenta na rozdíl od růstu dodávek tabletů o 67,9 procent v tomtéž čase a růstu ultrabooků o 107 procent. Mobilní telefony rostou díky nástupu chytrých telefonů již dlouho, za poslední rok však jen o 4,3 procenta.

Počet dodaných klasických stolních PC a notebooků činil v roce 2012 objem 341,273 milionů kusů, kdy za rok 2013 je odhadován pokles dodávek jen na 305,718 milionů kusů a v roce 2014 dokonce jen na 289,239 milionů kusů. Sice je to stále velké číslo, propad o 10 procent každý rok a nástup nových technologií, zejména pak ultrabooků a tabletů, může skutečně znamenat pomalý konec klasických počítačů. I když profesionálové nedají na klasický „desktop“ dopustit, běžní uživatelé již čím dál více přecházejí na výkonné ultrabooky či populární tablety. Vždyť počet dodaných tabletů za rok 2014 má být již 276 178 milionů kusů a to je skoro tolik, kolik klasických PC a notebooků.

V České republice prodeje klasických PC a notebooků také klesají, a to meziročně o 24,4 procenta. Třebaže takto prudký pokles má určitě několik nenadálých vlivů, i tak je pokles patrný a již několik let trvající. Naopak výrazně rostou v poslední době dodávky serverů v České republice, a to o desítky procent, u jednotlivých výrobců se to výrazně liší. A to navzdory tomu, že celosvětově počet dodaných serverů mírně klesá.