20130715tysongay
Tyson Gay dosáhl vítězství v závodě na 200 metrů v USA na Mistrovství v Drake Stadium 23. června 2013 v Des Moines, Iowa (Andy Lyons/Getty Images)

Agentura Reuters v neděli informovala o pozitivních dopingových nálezech předních světových sprinterů Powella, Gaye a Simpsonové. Powell „braní“ striktně odmítá; Gay naznačil, že byla zneužita jeho důvěra a Simpsonová říká, že vědomě by si nic nevzala.

První zpráva se objevila, když letošní nejrychlejší sprinter ve stovce Tyson Gay (USA) zavolal novinářům z Reuters, že jej v pátek upozornila americká anti-dopingová agentura (USADA) na pozitivní nález v po-soutěžním „A vzorku“.

„Nebudu říkat žádnou pohádku o sabotáži, nebudu lhát... Prostě jsem do někoho vložil důvěru, a takhle to dopadlo,“ řekl Gay ke své obhajobě a dodal: „Přesně vím, co se stalo, ale teď o tom nemůžu mluvit. Doufám, že budu znovu moci běhat. Každopádně, k jakémukoliv trestu se postavím jako chlap.“ Také se nechal slyšet, že ruší svou účast na páteční zastávce Diamantové ligy v Monaku a také na nadcházejících atletických MS v Moskvě.

USADA ocenila Gayův přístup a přislíbila, že zanedlouho vyhodnotí i jeho druhý odebraný „B vzorek“.

V neděli oznámil dopingový nález i jamajský sprinter a bývalý světový rekordman na 100m Asafa Powell. Má se jednat o látku podobných vlastností, ale jiné chemické struktury jako efedrin, která je na „seznamu“. Stejná látka měla být objevena i v odběrném vzorku sprinterky Simpsonové (JAM).

„Chtěl bych objasnit své rodině, přátelům a fanouškům, že jsem nikdy vědomě neužil jakékoli doplňky stravy nebo látky, které jsou proti pravidlům. Nejsem a nikdy jsem nebyl podvodník,“ říká na svojí obhajobu Asafa.

Simpsonová se hájí také: „Jako atletka vím, že jsem odpovědna za cokoliv, co se dostane do mého těla. Do svého systému bych vědomě nevpustila žádnou ilegální látku v jekékoliv formě.“

Jamajská anti-dopingová agentura, resp. její šéf Herb Eliot potvrdil, že se k němu dostaly informace o pozitivních A vzorcích.