Ilustrační foto. (WANG ZHAO/AFP/GettyImages)
Ilustrační foto. (WANG ZHAO/AFP/GettyImages)

  

 Číňan, kterému úřady nedovolily zaregistrovat čtvrté dítě, protože neměl peníze na zaplacení pokuty kvůli překročení striktních předpisů o plánovaném rodičovství, ubodal k smrti dva úředníky a další čtyři zranil. Informovala o tom ve středu agentura AP s odvoláním na čínská média.

Agentura Nová Čína upřesnila, že muž se v pondělí na úřadě dozvěděl, že jeho dítě nemůže být zaregistrováno, protože nezaplatil pokutu. Odmítnutý otec se nazítří vrátil a v záchvatu vzteku napadl čtyři úředníky.

Incident dokumentuje, jak silná averze v zemi panuje vůči politice plánovaného rodičovství. Zákon omezuje rodiny žijící ve městech na zplození pouhého jednoho potomka. Lépe, ale ne o mnoho, na tom jsou obyvatelé venkova, kteří si „mohou dopřát“ děti dvě. Při překročení těchto kvót musejí takzvané „neukázněné“ páry platit pokuty.

Jeden z pracovníků úřadu pro plánované rodičovství v oblasti Kuang-si na severu Číny, kde se incident odehrál, sdělil, že rozzuřený rodič jednomu ze čtyř zraněných úředníků uřízl ruku.

Vývoj politiky jednoho dítěte v Číně

Čína od roku 1980 díky nuceným potratům zabránila narození 400 milionů lidí. Na druhé straně však nezabránila výrazným demografickým změnám. Mužů ve věku 20-45 let je nyní o 20 milionů více než žen, protože lidé na venkově upřednostňují chlapce, kteří zvládnou více práce. Tento rozdíl se bude i nadále zvyšovat. Navíc lidé starší 60 let vloni tvořili 12,5 procent populace.

I z tohoto důvodu Peking obrátil a vloni zahájil pilotní program, kdy obyvatelé pěti provincií údajně mohou mít již dvě děti. Do pěti let se pak má rozšířit na celé území. Například v provincii Šan-tung už údajně platí jiná pravidla než v ostatních částech Číny. Pokud se totiž manželům narodí jako první dítě dívka, mohou mít ještě jednoho potomka. Státní omezení pak neplatí ani pro příslušníky menšin.

V minulosti Peking používal politiku jednoho dítěte, aby přečíslil a vytlačil původní obyvatelstvo v oblastech, které komunistická strana označila jako „problémové“, a to například v Sin-ťiangu, obývaném muslimskými Ujgury, a v Tibetu. Číňané, kteří se tam přestěhovali, měli právo mít více než jedno dítě, zatímco místní obyvatelé žili pod restrikcemi. Takto bylo řízeno vyhlazování etnik.

Porodní politika ovlivnila i stárnutí populace. V současnosti žije v nejlidnatějším státě světa na 140 miliónů obyvatel starších šedesáti let. Do roku 2040 jich ale už má být přes 400 miliónů. Výsledek politiky jednoho dítěte je tedy ten, že převažuje počet mužů nad ženami a čínská populace stárne.

Pokuty a hesla za porušení

Čínská vláda dosud tvrdě trestala všechny, kdo politiku jednoho dítěte porušili. Rodiny proto druhého potomka musely skrývat. Navíc oficiálně ani neexistoval, nemohl být zanesen do matriky ani chodit do školy. Neměl právo na bezplatnou školní docházku. Otcům i matkám zároveň hrozily finanční postihy i ztráta zaměstnání. Čína celých 30 let trvala na dodržování politiky jednoho dítěte a trestala všechny, kdo nařízení porušili.

Vládní úřady tak přicházely s takzvanou vzdělávací kampaní. Výbor pro populaci a rodinné plánování vybral 190 nových hesel. Mezi ta mírnější patří: „Matka Země je příliš unavena, aby uživila více dětí“. Na plakátech i polorozpadlých zdech venkovských stavení lze také dodnes narazit na hesla typu „dům bude zbořen, kráva odvedena, nebude-li výzva k potratu vyslyšena“ nebo „chovejte méně děťátek, zato více prasátek“. V opačném případě hrozilo i zabavování majetku.

Komunistické úřady si také vyšláply na boháče a celebrity. Jak? Jedině prý útokem na peněženku populárních sportovců, filmových hvězd a dalších známých osobností lze docílit kýženého výsledku. Třeba populární fotbalista Chao Chaj-tung dostal za druhé dítě pokutu 120 tisíc korun. Pokuty se ovšem v řadě případů pohybovaly v částkách milionů korun, a to nejenom u movitých jedinců. Úřady tak na pokutách značně zbohatly.

Únosy a obchodování s dětmi

Politika jednoho dítěte se projevuje i zvyšujícím se počtem únosů. Jen v loňském roce policie vysvobodila 8 660 unesených dětí a 15 a půl tisíce žen. Zároveň rozbila přes 3 tisíce gangů specializujících se na tuto trestnou činnost. Obchodování s dětmi je v Číně totiž stále výnosným byznysem. Některé končí jako levné pracovní síly, jiné jsou nabízeny k adopci do zahraničí.

V ČLR podle oficiálních údajů každoročně zmizí na 10 tisíc dětí, odhady některých organizací mluví o 20 až 70 tisících. Policisté proto vytvořili i databázi DNA, aby mohli vypátrat rodiče zachráněných dětí. V opačném případě děti končí v dětských domovech.

Své děti, tedy zpravidla dívky, prodávají v některých případech údajně i samotní rodiče. A výjimkou nejsou ani případy, kdy ke koupi nabídnou i chlapce. Pokud jsou totiž partneři mladší 22 let, nemohou uzavřít sňatek a úřady jejich potomka oficiálně neuznají. Za chlapce tak lze získat v průměru kolem 18 tisíc korun, dívky jsou více než o polovinu levnější. Až tak daleko zacházejí některé vrstvy čínské společnosti pod tlakem úřadů.

Závěr

Státní politika jednoho dítěte v Číně je tak po třiceti letech těžko udržitelná, přesto si mnozí mladí Číňané myslí, že jiná možnost není: “Kdyby totiž neexistovala žádná kontrola a každý mohl mít dětí, kolik chce, bylo by nás několikanásobně více a země by se neuživila. Navíc vy na Západě nás kritizujete, ale ve skutečnosti jste rádi, že Číňané nezaplaví svět,“ myslí si mladý vysokoškolák z Pekingu.

Jiný vysokoškolák v Pekingu si myslí toto: „Co se biologické reprodukce týče, jedno dítě není normální a ani správné. Rodina musí mít více členů. Matka, otec a dvě děti, holka a kluk, to je ideální stav. Pokud je jen jedno, musí se cítit osaměle. Samozřejmě je to levnější, ale je potřeba najít nějaký kompromis.“

Dalším faktem je, že pokud máte jenom jedno dítě, nakonec nebudou mít potomci žádného strýčka ani tetu, žádného bratrance ani sestřenici, nebude existovat švagr nebo švagrová a rodina se zúží na dědečky, babičky, otce a matku. Přitom v oblastech, do kterých nebylo politikou jednoho dítěte zasahováno, se populace regulovala samovolně a nedocházelo k nerovnováze.

 

Čtěte také:

Čína: Vědci vyzývají k ukončení politiky jednoho dítěte

Čína: Těhotná žena poslána do pracovního tábora (video)

Průzkum: Čeho se Číňané nejvíc bojí?

Učitel kritizuje program „zdravých obědů“ pro čínské děti (video)

Čína: Vynucování „politiky jednoho dítěte“, nevydáme rodný list, dokud nepodstoupíte operaci

Čínská matka se zasazuje za bezpečí hned tří generací své rodiny