18. července vytvořili praktikující Falun Gongu ve Washingtonu D. C. čínský znak „Zheng Fa" (Náprava Zákona") a připomněli tak oběti pronásledování v Číně. (z webové stránky Minghui.org)
18. července vytvořili praktikující Falun Gongu ve Washingtonu D. C. čínský znak „Zheng Fa" (Náprava Zákona") a připomněli tak oběti pronásledování v Číně. (z webové stránky Minghui.org)

20. červenec je pamětní den připomínající začátek pronásledování pokojné buddhistické kultivační školy Falun Gong (Fa-lun Kung) v Číně. V letošním roce se tento den připomněl celosvětově již po čtrnácté. Politici i aktivisté za lidská práva uctili památku umučených obětí a připomněli začátek tohoto politicky motivovaného pronásledování a vyjádřili svou podporu Falun Gongu.

S pronásledováním Falun Gongu začala Komunistické strana Číny pod vedením tehdejšího předsedy Ťiang Ce-mina 20. července 1999, který na represích vůči Falun Gongu vybudoval svoji politickou kariéru. Represe a pronásledování trvají dodnes. Přestože podle oficiální statistiky přišlo během pronásledování o život několik tisíc příznivců této buddhistické metody pro rozvoj těla a mysli, nezastavily represe čínských komunistů vzestup její popularity. Kromě pěti meditativních cvičení Falun Gong obsahuje tři zásadní morální principy „Pravdivost, Soucit a Snášenlivost“, k nimž se hlásí ve světě stále více lidí.

V poslední čtrnácti letech se na veřejnost dostávalo stále více zpráv o případech mučení, ponižování, zotročování příznivců Falun Gongu v Číně. Vyšetřovací zpráva o násilném odebírání lidských orgánů z těl uvězněných politických vězňů v Číně otřásala veřejností. Z příznivců Falun Gongu se za 14. let stal fenomén neústupné síly, která navzdory potlačování nesáhla k násilí a klade odpor komunistickému režimu nenásilnou formou. Mnohé aktivity příznivců Falun Gongu se zaměřují na projekty objasňující fakta o jejich politicky motivovaném pronásledování.

Za ukončení represí Falun Gongu se vyslovil nejen senát USA a Evropský parlament, ale i australský senát, komise českého senátu a další jednotliví členové vlád různých zemí. Příznivci Falun Gongu podle jejich slov jsou pevně přesvědčeni o tom, že s pomocí pokojných aktivit bude pronásledování jednou provždy ukončeno. "Budeme pokračovat v našich nenásilných protestech," řekla v rozhovoru s Českou televizí paní Xiong Wei, která byla čínskou policií zavřena do pracovního tábora, když na ulici rozdávala letáky, které obsahovaly informace odhalující důvody, proč se rozhodl čínský režim Falun Gong v Číně zakázat. "Věříme, že nakonec bude pronásledování zastaveno," dodala.
20130730 fg220130730 fg320130730 fg420130730 fg5
(minghui.org)

 

Nenásilný způsob odporu oceňují především demokratické síly a lze jej přirovnat například k indickému hnutí vedeném Gándhím nebo podobným historickým událostem, které nenásilnou formou způsobily velké změny ve společnosti. Prosazováním filosofie aktivního, ale nenásilného odporu satjágraha, založeného na jogínském principu ahinsá (nenásilnost), dovedl nakonec Gándhí celou Indii k vyhlášení nezávislosti v roce 1947. Jaké změny přinese mírumilovná aktivita příznivců Falun Gongu v Číně, ukáže budoucnost. Už nyní je však jasné, že vedla k započetí několika soudních procesů proti vysokým čínským funkcionárům, kteří jsou obviněni z genocidy a zločinů proti lidskosti.

 

Přeložila: Bohumila Chocholová small Germany