20130816-mesto-duchu
Regionální vlády za sebou zanechávají mnoho nepotřebných stavebních projektů, obrovské dluhy a prázdné domy. (Lam Yik Fei/Getty Images)

Bývalá vzkvétající metropole v USA, Detroit, musela vyhlásit bankrot a ve státní radě Číny už se ozývají hlasité hlasy dávající ve známost, že některé vlády v Číně by po přísné finanční kontrole rovněž zbankrotovaly.

Regionální vlády totiž za sebou zanechávají naprosto nepotřebnými stavebními projekty obrovské dluhy a prázdné domy. V současnosti tak už čínští úředníci připouštějí existenci mnoha měst duchů v Číně.

Podle zpráv čínského vydání Epoch Times Ta-ťi-jüan (Daji'yuan) hovořil 3. srpna náměstek ředitele státní rady Chuang Šou-chung (Huang Shouhong) ve svém projevu o bankrotu mnohých regionálních vlád v Číně. Tyto samosprávy prohospodařily velké peníze v nepotřebných stavebních projektech a nadělaly obrovské dluhy. Podle Chuangova vyjádření se v Číně nachází nemalý počet takzvaných měst duchů, v nichž nikdo nebydlí a v okolí není žádný průmysl ani jiné podnikání.

Problém je však v tom, že v Číně jsou úředníci povyšováni především podle růstu hrubého domácího produktu (HDP) v jejich regionu, čímž Chuang objasnil, jaké nebezpečí se skrývá za současným hodnocením regionálních vlád, které pro doložení svých „politických úspěchů“ rozjíždějí nesmyslné stavební projekty. Řekl, že mnozí to činili s plným vědomím nesmyslnosti svého počínání.

V Číně se tedy začínají ozývat hlasy úředníků kritizující velký počet těchto takzvaných „měst duchů”. Epoch Times citoval zprávy šanghajských Securities News, kde šlo o vyjádření náměstka ředitele Státní komise pro rozvoj a reformy Čchiao Žun-linga (Qiao Runlinga), který problém kolem velkého počtu měst duchů zmínil. Podle jeho vyjádření staví téměř každé velkoměsto ve svém okolí nová sídliště, takže tato města duchů mezitím vyrostla téměř všude. Dokonce i mezi dvěma sousedními metropolemi Pekingem a Tchien-ťinem (Tianjinem) narazí člověk na prázdná města. V několika městech na západě Číny a ve středozemí je neobydlených až 80 procent domů.

 

Přeložila: Bohumila Chocholová small Germany

 

Čtěte také:

Ceny pozemků v Číně dosahují nového vrcholu, finanční bublina se zvětšuje