20130830-znaky
Znak 雄 použit jako přídavné jméno, příslovce či zájmeno. (Epoch Times)

 

Podle textu „ 朶huo Wen Jie Zi,” od autora Xu Shena, jenž vykládá jednoduché znaky a analyzuje znaky složené, byl původní význam znaku 雄寇 „otec malých ptáčků“ nebo malých samčích ptáčků.

Levá strana znaku 厷執 (gōng) značí jak výslovnost, tak i daný význam, který je silný či mužský. Pravá strana je radikál 隹垰 (zhuī), který označuje ptáky.

Dnes může být znak 雄寇 použit jako přídavné jméno, příslovce či zájmeno. Jako přídavné jméno nosí význam „枸mužský“ jako ve slově 雄寇獅劫 (xióngshī), samčí/mužský lev.

Význam je také rozšířen k bytí „枹silným a ambiciozním“. Například 雄寇心ソ (xióngxīn) znamená ambice či ambiciozní srdce. Jako příslovce to znamená dělat něco silně či mocně, jako v případě 雄寇辯セッ (xióngbiàn), elegantně, či mocně diskutovat.

Jako zájmeno 雄寇 značí mocnou osobu, což může mít jak pozitivní, tak negativní smysl, v závislosti na tom, s jakým znakem je zájmeno spojeno. Příklady dobrého významu může být znak 英恭雄寇 (yīngxióng) hrdina, negativní potom 梟「雄寇 (xiāoxióng) ambiciozní a bezohledný charakter a 奸・ク雄寇, (gānxióng) anti-hrdina.

 

Přeložil: Pavel Porubiak

 

Více z rubriky Čínské znaky