Luan

20130906-luan
Znak Luàn znamená v čínstině chaos. (Epoch Times)

 

Znak 亂 (luan) se poprvé objevil jako bronzový rukopis na „ding" - trojnohých kotlících, vyráběných během dynastie Západní Čou (Zhou).

Levá strana znaku ukazuje jeho význam – hedvábná vlákna zamotaná na tkalcovském stavu. Později, pravá strana, radikál 乚 (yǐ) značící podruhé nebo dvakrát přes, byla přidána do tohoto znaku, aby ukázala více zamotaných hedvábných vláken a lépe vyobrazila a více zdůraznila chaos.

Znak 亂 může být vícerým větným členem. Jako přídavné jméno popisuje něco nepořádného či chaotického, jako například v kombinaci charakterů 亂兵 (luàn bīng),

Neukázněné jednotky vojska, a 亂世 (luàn shì), neklidné časy nebo chaotické období.

Jako sloveso znamená učinit něco zaneřádit, pomíchat, znečistit. Například jako u citátu konfuciánského filozofa Sün C' (Xun Zi) 酒亂其神也 (jiǔ luàn jī shén yě)," což se překládá jako „alkohol znečišťuje mysl."

Jako podstatné jméno může znamenat chaos či neklid, jako v 亂子 (luànzi), poruchu, či nepokoj, nebo 戰亂 (zhàn luàn), chaos způsobený válkou.

Jako příslovce znak znamená dělat něco nepořádně, zmateně, nahodile jako v 亂說 (luàn shuō), což znamená blábolit nesmysly nebo pomlouvat.


Přeložil: Pavel Porubiak

 

Rubrika: Čínské znaky