20130923-znak
Mèng, čínský znak pro „sen“. (Epoch Times)

夢 (mèng),  čínský znak pro „sen,“ je tvořen čtyřmi částmi a je ideografický [1]. Dvě vrchní části, (艹) a ( 罒 ) spolu připomínají tvar obočí nad lidským okem. Prostřední část ( 冖 ) je interpretována jako postel nebo střecha budovy; a nižší část 夕 je znak , který znamená večer.

Jako celek znak představuje osobu, která jde večer spát, a odkazuje na snění, které se poté odehrává.

Znak má dva významové odstíny. Jeden je založený na výslovnosti, která je podobna znaku  (méng), který znamená mít zastřený zrak nebo být neosvícený.

Ve starověkých písmech můžeme nalézt jiný význam, který odkazuje na místo, kde spolu komunikují božské bytosti a lidé. Tato konkrétní myšlenka odhaluje porozumění starověkých obyvatel Číny o větším množství dimenzí nebo světů a vztahu mezi člověkem a Bohy.

V moderním čínském jazyce je znak užíván jako zájmeno i sloveso. Kombinuje se s jinými znaky, s nimiž vytváří slova, které odkazují na něco fantastického či nereálného a co má jak pozitivní, tak negativní významy.

Jedním příkladem je mèng huà (夢話), doslovně mluvit ze snu, což může značit snění za bílého dne či hovořit nesmysly. Slovo mèng xiǎng ( ) znamená snít či též marně v něco doufat. Může také znamenat milý sen nebo upřímný sen. Fráze mèng huàn pào yǐng (夢幻泡影) odkazuje na iluzi či sen nesplnitelný.

Pro obyvatele Číny stejně jako pro mnohé jiné kultury po celém světě mohou mít sny tajemný nebo dokonce existenční význam.

Může být na ně nazíráno jako na cestu ke spojení s nadpřirozenem nebo mohou přinášet hluboký vhled do událostí minulosti či do událostí, které budou teprve následovat. Nicméně, v čínské kultuře přikládají lidé snům jen malou váhu a berou je v úvahu jen velmi zřídka.

 

Přeložil: Pavel Porubiak


[1] Klasifikační, identifikační

 Rubrika: Čínské znaky