20130929-protest
Klidný protest příznivců Falun Gongu před hotelem Waldorf-Astoria. (Samira Bouaou/Epoch Times)

 

NEW YORK – Před pozlacenou fasádou hotelu Waldorf-Astoria rozprostřeli svoje transparenty příznivci Falun Gongu (Fa-lun Kungu), tradiční čínské praxe pro rozvoj těla a mysli, a pokojně protestovali v poklidné meditaci.

25. září došlo k tichému protestu poté, co se objevila zpráva o tom, že v hotelu je ubytován generální tajemník čínské komunistické strany (ČKS) Si Ťin-pching.

Poselství, které přinesli protestující pro Si Ťin-pchinga, znělo hlasitě a jasně: „Vraťte nám naše lidská práva," řekl Čchen Wu-chua, Číňan, který se přistěhoval do Spojených států teprve před rokem, po útěku z vlasti, kde musel čelit fyzickému a psychickému pronásledování čínského režimu.

Čchen Wu-chua se v Číně věnoval Falun Gongu, proto čelil politickým represím a kvůli tomu také dnes přišel protestovat před luxusní hotel a rozdávat informační letáky kolemjdoucím.

Podle lidsko-právních organizací, jako je například Amnesty International, tvoří příznivci Falun Gongu podstatnou část politických vězňů v Číně, umístěných ve vězeních a pracovních táborech. Podle zpravodajů OSN jsou příznivci Falun Gongu vystaveni řadě brutálních způsobů mučení. Lidsko-právní skupiny a bývalí vězňové zaznamenali přibližně sto různých metod fyzického a psychického nátlaku a mučení včetně bití elektrickými obušky, násilného krmení, svazování, topení ve vodě a dalších.

Čínský režim obecně a zpravidla popírá nebo bagatelizuje všechna vznesená obvinění. Na dotazy tisku a Epoch Times týkající se lidsko-právních otázek zpravidla nereaguje a neodpovídá. Návrhy na provedení nezávislého vyšetřování nepřipouští v úvahu a vyzývá ostatní země, aby nezasahovaly do záležitostí režimu na území ČLR.

Pokojné protesty

Praktikující Falun Gongu mimo Čínu pravidelně protestují proti represím čínského režimu a pokoušejí se sbírat podpisy pod petice odsuzující jejich politické pronásledování a informovat veřejnost o odvrácené stránce čínského režimu.

„V tomto krásném hotelu Waldorf-Astoria ubytovali hlavu státu, který spustil holocaust proti svým vlastním občanům, trvající čtrnáct let," říká paní Lia Onelyová, která přišla před hotel také rozdávat informační letáky. Paní Onelyová praktikuje Falun Gong více než 10 let. Říká, že zvěrstva, která se dějí v Číně, překročila všechny meze. „Pocházím z národa, který říká, že 'už nikdy víc'," řekla Onelyová.

Podle Onelyové i po 14 letech stále naráží na lidi, kteří říkají, že nevěděli nic o pronásledování Falun Gongu v Číně. Jako jeden z důvodů neinformovanosti vidí také to, že Západ pumpuje peníze a technologie do Číny a pokouší se o udržování dobrých vztahů.

„Udržujeme a krmíme monstrum, a díky tomu může tyhle věci skrývat a podvádět všechny," řekla Onelyová a dodala, že se jedná o problém globální, který se týká každého.

„Dobří lidé by se měli sjednotit," vstoupil do hovoru Čchen Wu-chua. „Špatní lidé, které spojují jejich zisky, jejich chamtivost, ti se nestarají o zemi nebo národ."

 

Přeložil: Milan Kajínek small United States