Při letošním letním tajném setkání v rekreačním letovisku Beidaihe, kde nejvyšší straničtí funkcionáři pravidelně debatují o nové vládní politice, došlo k rozsáhlým spekulacím, že Čou Jung-kchang, bývalý šéf bezpečnostních složek Čínské komunistické strany, může být předmětem vyšetřování. Mnoho jemu loajálních úředníků pohybujících se v ropném průmyslu bylo zatčeno nebo vyšetřováno.
Nezávislý analytik čínské politické scény Lan Šu v rozhovoru pro zahraniční čínskou rozhlasovou síť Sound of Hope uvedl, že tento krok dává z perspektivy současných vůdců režimu logický smysl.
„Podíváme-li se na to z hlediska ochrany vládnoucí politiky strany, můžeme předpokládat, že Si Ťin-pching musí udělat dvě věci: za prvé, pospíšit si s reformami, neboť bez nich je Čínská komunistická strana odsouzena ke kolapsu. Z tohoto důvodu musí být zájmy určitých mocenských frakcí uvnitř komunistické strany obětovány. Za druhé, odstranit skupinu lidí nebo jednotlivce, kteří vyvolali největší nespokojenost či byli odsuzováni čínským lidem."
Čou je obecně nenáviděn kvůli způsobu, jakým vedl stranické bezpečnostní síly. Zásahy do životů stále většího počtu lidí, kontrola nad soudy a věznicemi, pracovními tábory, policií, tajnou policií a mnoha dalšími složkami, násilné potlačování protestů řadových Číňanů vůči bezpráví a zneužívání jeho výkonné moci - tyto všechny aspekty se podepsaly na jeho pádu. Po dobu svého působení ve funkci byl také hlavním aktérem řídícím pronásledování příznivců Falun Gongu, disidentů a ochránců lidských práv.
Čtěte také:
Bývalý šéf bezpečnostních složek je vyšetřován, Strana hraje „mrtvého brouka", říká analytik
Bývalý „policejní car“ možná padne v rámci protikorupční čistky v naftařském průmyslu
Vrchní velitel policejních složek Čou Jung-kchang pravděpodobně prohrál boj o moc
Kdo je Čou Jung-kchang – vrchní velitel čínské veřejné bezpečnosti
{jcomments off}