20131030selakameric.jpg
Bosenská režisérka Šeila Kamerićová a Marek Hovorka, ředitel festivalu. (MFDF)

Jihlava – Po předání cen na slavnostním večeru v DKO vítězným režisérům a dalším tvůrcům filmů odezněl filmový festival ještě během úterý 29. října. Poté se účastníci a množství návštěvníků rozjelo do svých domovů nebo na další cesty. Pořadatelé avízují, že 18. ročník se uskuteční v říjnu příštího roku, 23. – 28. října 2014.

PO.HLAVĚ

Letošní festival dokumentárních filmů tentokrát připravil rozsáhlé ozvěny, které nazval titulkem Po.hlavě. Festival Ji.hlava skončil a následuje další kolo, které se bude otáčet na třinácti místech ČR i Slovenska.

Slavnostní zahájení se chystá v pražské galerii DOX ve čtvrtek 31. 10. od 20 hodin. Režisér Jan Gogola ml. osobně uvede film Kateřina Šedá: Jak se dělá mýtus. Jenom tři dny po ukončení 17. ročníku MFDF Ji.hlava se filmová přehlídka postěhuje do Prahy, kde v centru DOX proběhnou nejen filmové projekce, ale také doprovodný program.

Klíčovým motivem druhého vydání festivalových ozvěn se stalo téma „domov“. Kde se cítíme být doma? Jaké vlastnosti musí domov mít? Jak vypadá naše osobní doma…? Otázky, které si klade výstava Kde domov můj?, provázejí také festivalový program.

Od 1. listopadu bude v pražském kině Bio Oko pokračovat další rozsáhlá pofestivalová přehlídka, kde se objeví výběr těch nejvýraznějších i nejdiskutovanějších filmů z letošní Ji.hlavy. V pátek 1. 11. bude uveden nejlepší český dokument tohoto roku o nočním životě lidí na okraji společnosti Velká noc režiséra Petra Hátleho (pátek 23.00h). V sobotu ve 23 hod. se bude hrát snímek Show! Bohdana Bláhovce, zástupce divácké ceny festivalu.

Další festivalová místa, jako Karlovy Vary, Olomouc, Ostrava, Bratislava a další včetně kompletního programu budou zveřejněna na webových stránkách www.dokument-festival.cz/ozveny.

Hned zpočátku příštího roku ve spolupráci s Verbascum Imago přichází festival s návratem úspěšného projektu. Objeví se Česká radost v českých kinech.

„Projekt představí originální autorské snímky českých dokumentaristů,“ sdělují pořadatelé. Česká radost v českých kinech navazuje na výběr několika originálních českých dokumentárních titulů, které jsou v jednu chvíli distribuovány po celé České republice a po dvouleté pauze se vrací do českých kin, aby umožnila divákům soustředěně zhlédnout, například během jediného týdne, kombinaci toho nejzajímavějšího, co česká filmová produkce nabízí.

 

Doprovodný program pražských festivalových ozvěn v DOXu:

1. 11. | 17,00 h

Domov očima architektů – workshop s mladými architekty ze studia EDIT

2. 11. | 11,00 h

Domov očima migrantů – workshop se spolupracovníky z řad migrantů a zástupci programu Migrace organizace Člověk v tísni

3. 11. | 11,00 h

Komentovaná prohlídka výstavy Kde domov můj?

3. 11. | 16,00 h

Domov očima filosofa – přednáška filosofa Daniela Kroupy

3. 11. | 17,00 h

Electric Burma: Koncert pro Aun Schan Su Ťij - speciální závěrečná projekce

1. 11., 2. 11. a 3. 11. vždy od 16,00 h

Výtvarné dílny pro děti

 

Čtěte také:

MFDF: Doprovodné programy – Divadlo Vosto5 a jejich Souboj titánků