20131114-recenze
Křídla Vánoc. (falcon.cz)

Žánr: Drama/komedie

Režie: Karin Babinská

Scénář: Karin Babinská

Hrají: Richard Krajčo, Vica Kerekes, David Novotný, Jakub Prachař, Vanda Hybnerová, Lenka Vlasáková, Viktor Preiss, Vilma Cibulková, Zdena Hadrbolcová, Stanislav Zindulka, Milena Steinmasslová

 

Uvidíme, jestli zvolené téma české publikum kladně přijme. Každopádně je to odvážná cesta.

Velká část filmu se odehrává v nákupním centru v čase Vánoc. Prolnou se tu příběhy čtyř přátel, kteří zde pracují. Jedním je optik Tomáš (Richard Krajčo). Vystudovaný oční lékař má rád volnost a ženy, žije v obytném přívěsu na poli nedaleko obchodního centra, kde se prohání jeho kůň.

Hezká Nina (Vica Kerekes) balí dárky ve stánku a provokuje výstředním oblékáním i přidrzlou otevřeností. Jejím krédem je nemilovat, aby nemohla být zraňována.

Ráďa (David Novotný), nejstarší z přátel, pracuje v supermarketu jako manažer prodeje a bydlí s početnou rodinou v malém bytě. Zajíc (Jakub Prachař), čerstvě vystudovaný herec, marně obchází castingy a vlastně málokdo ví, jak se doopravdy jmenuje. Všichni ho vnímají v kostýmu ušáka, který rozdává dětem balonky. Každý z našich přátel má své touhy a sny a právě Vánoce jsou časem, kdy se mohou plnit.

Režisérka a scenáristka Karin Babinská, která debutovala v roce 2007 úspěšným filmem Pusinky, k filmu Křídla Vánoc říká: „Všichni v sobě nosíme svá tajná přání. O některých víme, některá se snažíme potlačit, některá si dovolíme vyslovit a dokonce je i žít. Hrdinové našeho filmu dostanou možnost něco si přát a jejich život se tak rozeběhne směrem, který si sami určili. Řada „náhod" jim přinese to, co chtěli, a tak mají možnost si svá přání prožít. V životě jsme zodpovědní nejen za vše, co děláme, ale stejně tak i za to, co říkáme, co si myslíme a po čem toužíme... Chtěla jsem natočit film, který by v téhle pesimistické době lidi potěšil a dal jim naději, že věci lze měnit, že jen my sami jsme hybatelé našich životů..."

O filmu

Film začíná pozvolně obvyklým pracovním dnem všech zúčastněných hrdinů. Dohromady je pojí vyhořelé touhy a marné snahy změnit každodenní rutinu. Nešťastný osamělý optik Tomáš (Richard Krajčo) nechce od života mnoho. Bydlí v karavanu a hlubším vztahům se raději vyhýbá, proto také dává přednost již zadaným ženám. Z nepříliš jasné minulosti mu zbyla černá klisna, která se stává spíše přítěží. Přesto se pokouší chodit do práce, kde na něj čeká konzumní svět. Světlým místem v jeho životě se stali kolegové a jejich pravidelný večerní dýchánek pořádaný na střeše obchodního domu Globus, kde se po pracovní dny všichni scházejí. Jednoho osudného večera se mu však život obrátí naruby.

20131114-recenze2
Křídla Vánoc. (falcon.cz)

 

Když svou neopatrností uprostřed zasněžené pláně málem umrzne, náhle se mu zjeví anděl. Divák je o tuto podívanou oloupen, ale dle Tomášova výrazu ve tváři lze vyčíst užaslé překvapení nad ohromným výjevem. Následně se začínají s jeho tělem dít věci, jako podivný hukot v uších nebo přímé vnímání lidských emocí. Nedokáže lhát. Naivně si myslí, že přehluší otevřené vědomí nošením růžových brýlí.

Své blízké přátele, ač se to zprvu nezdá, ovlivňuje svým chováním. Například Nina (Vica Kerekes), která si odmalinka coby opuštěné dítě pěstuje tvrdou ulitu a odrazuje ostatní, se v jeho očích proměňuje v krásnou, citlivou ženu toužící po lásce. Zda se ze svého zážitku poučil, ukáže až čas. Zatím naráží spíše do zdi. O pocity druhých se příliš nestará.

Dále Zajíc (Jakub Prachař), nadějný herec, věří v příznivý osud a snaží se ostatní přesvědčit, jak je důležité věřit v sebe i v nevyřčená přání. Propletené osudy s sebou přináší jakési prozření, pochopení a vzájemné porozumění.

Hodnocení

Od natočení úspěšného snímku Pusinky se Karin Babinská značně posunula k jiným tématům. Odvážně se pokusila nalézt silný příběh. Jeden z nejsilnějších, nejvýraznějších kladů na snímku. Richard Krajčo sám nazpíval povzbudivý song a současně písně vybíral. Jeho cit pro muziku se nezapře. Režisérka se soustředila na důkladné vykreslení postav, a tím filmu hodně pomáhá.

Výkony zkušených herců rozhodně nejsou špatné. Jejich kouzlo spočívá v hraní silných, někdy až nesympatických postav. I když je viditelně Krajčo hlavní hvězdou, nejpřirozeněji působí Ráďa (David Novotný), coby optimistický, trochu cynický manažer zlehčující každou prekérní situaci v zalidněném supermarketu.

Přes viditelné emoce šířící určité poselství se film rapidně a zbytečně zdržuje u okamžiků, které by se mohly zkrátit. Příliš dlouhá stopáž mu ubírá na zajímavosti. Dalo by se říci, že si režisérka vzala velké sousto.

Od začátku snímku jsem vytušila, o co půjde. Nápad je to zajímavý, jenže ne příliš ucelený. Inspirace motivačními knihami o Andělech typu Doreen Virtue a jiné se ve filmu silně prolínají. Uvidíme, jestli zvolené téma české publikum kladně přijme. Každopádně je to odvážná cesta.

Hodnocení:

20131114-recenze3
Křídla Vánoc. (falcon.cz)

 

Čtěte také:

Recenze filmu: Světová válka Z – původní zápletka je založena na reálných hrůzách z Číny 

Recenze na film Muž z oceli – návrat Supermana v režii Zacka Snydera 

Recenze filmu: Rychle a zběsile 6 - trhák letošního léta?