20131114-ender1
Enderova hra. (bontonfilm.cz)

Režie: Gavin Hood

Scénář: Gavin Hood

Kamera: Donald McAlpine

Hudba: Steve Jablonsky

Hrají: Asa Butterfield, Abigail Breslin, Hailee Steinfeld, Harrison Ford, Ben Kingsley, Viola Davis, Moises Arias, Aramis Knight, Nonso Anozie, Andrea Powell, Han Soto.

 

Film diváka okamžitě vtáhne do děje. Výkony jednotlivých herců jsou dojemné, plné nevyřčených emocí, ale vy jim porozumíteEnderova hra vypráví o mimořádně nadaném dvanáctiletém chlapci, který se má stát posledním vojevůdcem na Zemi. Od posledního ničivého útoku Termiťanů - mimozemšťanů připomínajících hmyz - před několika lety se obyvatelé Země připravují na další útok. Vychovávají novou generaci mimořádně nadaných dětí a cvičí je jako válečníky.

Ty nejlepší a nejbystřejší děti navštěvují Bitevní školu, vesmírnou stanici na oběžné dráze, kde soupeří o to, kdo se stane velitelem mezinárodních sil. Výcvik probíhá za pomoci vyspělých počítačových simulací tvrdého vojenského výcviku a v ovzduší plném násilí a konkurence, protože všichni vědí, že vojevůdcem se může stát jen jeden.

Je zřejmé, že další útok Termiťanů se blíží. Graff a Rackham jsou přesvědčeni, že jim zbývá jen pár týdnů na to připravit Endera na velení mezinárodní flotile v bitvě o záchranu planety. Když se však chlapec připravuje na poslední zkoušku, začne o velkém úkolu, který ho čeká, pochybovat. Skutečně je to ta nejlepší strategie, jak dosáhnout míru?

Hlouběji do děje snímku

Ender (Asa Butterfield: Hugo a jeho velký objev), zpočátku hloubavý outsider, jenž má úzký vztah se svou sestrou a těžko nalézá důvěru u druhých lidí, bude vybrán na vesmírnou vojenskou misi jako začínající adept velitelské školy. Jeho schopnosti se brzy projeví, ale pro empatického, velice inteligentního chlapce se výcvik stává spíše přímým střetem s tvrdou autoritou a posléze i vězením. Přesto Ender není sám a svůj osud sdílí s dalšími mladými chlapci.

Pod vedením přísného, ambiciózního velitele skupiny Hyruma Graffa (Herrison Ford) se stává Ender vynikajícím stratégem, vnímavým budoucím velitelem, který odolává nátlaku závistivých dětí či šikaně. Vojevůdcem se může stát jen jediný z nich.

Mladí válečníci se připravují pomocí počítačových simulací i fyzicky náročného vojenského výcviku na budoucí válku. Postupem času se naučí překračovat své hranice a především vybojovat si vítězství. Zkušeným generálům jde pouze o válku a následné zničení dalších přibývajících kolonií, které svou přítomností ohrožují lidský život.

Ender má možnost setkat se s legendou ve svém oboru. S člověkem, jenž zvítězil nad Termiťany v minulé bitvě. S Mazerou Rackhamem (Ben Kingsley - Iron man, Gandhi), díky němuž nedošlo k trvalé invazi na planetě Zemi.

20131114-ender5
Enderova hra. (bontonfilm.cz)

 

Hodnocení

Musím uznat, že už samotný název filmu mne přesvědčil o výjimečnosti tohoto snímku. Adaptace na motivy románu Enderova hra od Orsona Scotta Carda, který je světovým bestsellerem, nám prozrazuje jeho skrytý potenciál.

Film diváka okamžitě vtáhne do děje. Výkony jednotlivých herců jsou dojemné, plné nevyřčených emocí, ale vy jim porozumíte. Chlapcova zvolená cesta nám ukazuje, jaké následky mohou nastat, když si člověk vybere špatnou stranu.

Enderova hra je odrazem lidského myšlení a mimořádného pohledu na svět. Ve chvíli, kdy se chlapec ukáže být pravým hrdinou, si uvědomuje, jakou daň musel zaplatit za způsobenou zkázu nebo spíše požadované vítězství.

Nehledě na vyslouženou trofej si bytostně přeje poznat tajemství ukryté v mysli královny Termiťanů. Nakonec se vědomě posouvá směrem k opravdovému cíli. Touží zachránit zbylý život odlišné formy života. Přijme svůj skutečný úděl.

Nádherné jednotlivé sekvence hudby Steveho Jablonskyho se přesně shodují s dějem. Neděsí, netlačí příliš a jemně vykreslují hrdinovy emoce, zážitky a důležité okamžiky filmu.

Režiséra a scénárista Gavin Hood (X-Men Origins: Wolverine, Lovci lebek) neponechal nic náhodě, většinou se soustředil na linii příběhu, aniž by mu chyběla potřebná dávka akce.

Hoodova tvorba se zaměřuje především na morální dilemata hrdinů. Takže si kritici nebo skalní fanoušci románu přijdou na své. Možná i zde přesvědčí filmovou akademii a oscarovou nominaci.

Kamera Donalda McAlpinea (Moulin Rouge) se může pochlubit dokonalým snímáním. Žádná provedená vizuální retuš na lidské tváři.

Hodnocení:

 

 

20131114-ender
20131114-ender3
20131114-ender4
Enderova hra. (bontonfilm.cz)