Tibet Patria Libre. (Tibet Patria Libre)
Tibet Patria Libre. (Tibet Patria Libre)

Soudně stíhaní čínští úředníci mohou být předmětem preventivního zmrazení bankovních účtů, uvedla španělská organizace Tibet Patria Libre, která patří mezi 170 pro-tibetských organizací po celém světě. Uvedla tak poté, co španělský Národní soud vydal zatykače na bývalého čínského prezidenta Ťiang Ce-mina a čtyři další čínské představitele včetně bývalého premiéra Li Pchenga.

Výsledkem nařízení Španělského soudu je také to, že každá země, která má se Španělskem smlouvu o vydání hledaných osob, bude nyní povinna zadržet a předvést obžalované ke španělskému národnímu soudu. Ve vztahu k členským státům Evropské unie má Španělsko právo o předání osob žádat na základě evropského zatýkacího rozkazu, podle příslušného rámcového rozhodnutí Rady Evropské unie, vydat by je tedy měla jak Česká republika, tak i všechny ostatní členské země.

Kromě na bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina byl vystaven mezinárodní zatýkací rozkaz také na Li Pchenga, předsedu vlády během zásahu v Tibetu v pozdních 80. a raných 90. letech, který je také známý svou rolí v masakru na náměstí Tiananmen v roce 1989 v Pekingu. Dalšími nyní hledanými jsou také Čchiao Š', bývalý šéf bezpečnosti a vedoucí čínské lidové ozbrojené policie v období stanného práva v Tibetu v pozdních 80. letech, Čchen Kchuej-jüan, tajemník strany v Tibetské autonomní oblasti v letech 1992 - 2001, známý svým tvrdým postojem vůči náboženství a tibetské kultuře. Posledním je Pchej-lun Pcheng, který byl ministrem úřadu pro plánované rodičovství v roce 1990, který má mimo jiné na starosti prosazování politiky jednoho dítěte.

20131201-spanelsko
Právník Jose Elias Esteve (úplně vlevo) a profesor mezinárodního práva na univerzitě ve Valencii s buddhistickými mnichy před Národním soudem v Madridu. Jeden z mnichů, Džigme Takma Tsnagpo, byl propuštěn po 37 letech z vězení v blízkosti Lhasy. (Esther Lee/Flickr.com)

Jose Elias Esteve, právník zastupující obžalobu v případě genocidy před Národním soudem, řekl Epoch Times, že podaná soudní žaloba je součtem „všech přímých svědectví tibetských obětí, které svědčily před soudcem, přímými svědky, kteří účinně vypověděli, že v Tibetu došlo k vraždám, a také součtem všech vyšetřovacích dopisů, které byly zaslány do různých zemí po celém světě, aby tak zprostředkovaly rozhovory s dalšími lidmi, kteří nebyli schopni přijít přímo do Španělska".

Zatím se nám nepodařilo zjistit, zda dotyční obžalovaní nějaká konta ve španělských bankách mají, ale jejich případné zmrazení by mělo být standardním postupem a vedlejším účinkem soudního procesu.

Při diplomatických jednáních mezi Pekingem a Madridem čínský režim opakovaně vyjádřil svoji nespokojenost s rozhodnutím španělského národního soudu a vyvíjí na něj, prozatím diplomatický, nátlak a označil obvinění za „naprostý nesmysl" a zasahování do Čínského soudního systému. „Španělsko je demokratickou zemí a soudnictví by mělo být nezávislé na výkonné moci," říká Jose Elias Esteve, právník zastupující obžalobu.


small United States