20131216-avatarjakeneytiri
Avatar.

Tři nové díly kasovního trháku Avatar se budou opět točit na Novém Zélandu. První z nich má vyjít před Vánocemi 2016. Oznámil to režisér James Cameron. Zprávu přinesla agentura AP.

Tvůrci již pracují na scénáři a designu, uvedl na tiskové konferenci v hlavním městě Nového Zélandu, Wellingtonu, James Cameron za přítomnosti premiéra Johna Keye a producenta Jona Landaua.

„Je pro nás den velkých oslav,“ citovala AP novozélandského premiéra. I když se země po natočení trilogie Pána prstenů stala oblíbenou destinací filmařů, náklady na platy a produkci v poslední době narostly příliš na to, aby je filmové společnosti dokázaly strávit. Posledním výrazným filmem natáčeným na ostrovech byl Hobit.

Novozélandská vláda musela filmařům příštích Avatarů slíbit daňovou úlevu 25 procent a Cameron se podle Wall Street Journal přiznal, že bez těchto finančních ústupků by museli hledat finančně přijatelnější místo někde jinde.

První díl Avataru vznikl v roce 2009, vyhrál tři Oscary a stal se nejvýnosnějším filmem v dějinách se zisky téměř 2,8 miliard amerických dolarů. Náklady na natáčení dosáhly 300 milionů dolarů.

Nové díly mají být natočeny ve 3D a samotné natáčení by se mělo odehrávat po dobu devíti měsíců někdy v roce 2015, uvedl podle AP Cameron. Tím, že se natočí všechny tři díly ve stejnou dobu, producenti věří, že se dostanou pod jednu miliardu dolarů, co se nákladů týče, informoval Wall Street Journal.