20131223-ryma
Ilustr. foto. (Sean Gallup/Getty Images)

 

Od podzimu se mi hrnou do ordinace zástupy pacientů, abych jim pomohla ulevit od nachlazení. Je to stejné každý rok, když se mění roční období, a tak mě to ani neudivuje, hlavně v zimě, kdy se nachlazení šíří jako lesní požár.

Nemusí to však tak být. Existuje několik jednoduchých věcí, které můžeme všichni udělat, abychom se ochránili před nachlazením a chřipkou.

Nachlazení přichází z několika různých příčin. Nachladit se můžeme, když jsme vystaveni změnám v teplotě a větru a také se můžeme nachladit od těch kolem.

První věc, kterou můžeme pro naši obranu učinit, je zakrývat si krk vždy, když se zvedne vítr. V čínské medicíně se nachlazení říká „invaze větru“. Vítr podle čínské medicíny vstupuje do těla tzv. „branou větru", akupunkturním bodem umístěným v horní polovině zad a nese sebou patogeny, kterou mohou vyvolat onemocnění.

Vítr se usazuje v horní polovině těla poté, co jsme vystaveni horkému, studenému nebo vlhkému větru. Tělo se pak snaží ho dostat ven, my se začneme cítit vyčerpaní, máme horečku a třesavku, teče nám z nosu, kýcháme, jsme unavení a podobně.

Zabránit nachlazení, pocházejícímu z povětrnostních změn, lze nošením šály nebo šátku kolem krku. Klidně si vyberte vaši oblíbenou barvu, materiál a tloušťku, ale hlavně si krk zakrývejte!

Podpora imunity

20131222-dr
Autumn Bearová, M.S., L.Ac., Dipl. Ac. (S laskavým svolením Autumn Bear)

Dalším krokem může být posílení imunitního systému zevnitř, abychom se vyhnuli útoku nachlazení od druhých lidí, včetně našich blízkých.

Náš imunitní systém je často ohrožen kvůli nadměrnému stresu, špatnému spánku a nedostatečné výživě. Existuje několik přírodních cest, jak se na chřipkovou sezónu připravit.

Asi měsíc před chřipkovou sezónou (pokud možno v srpnu, ale nikdy není pozdě) si naložte česnek. Když je připraven ke konzumaci, jezte stroužek česneku denně. Česnek není jen na odrazení upírů, má až neuvěřitelně silné protiparazitní, protizánětlivé, protiplísňové a protivirové účinky.

Podle čínské medicíny česnek způsobuje, že se energie čchi pohybuje nahoru a ven, což znamená, že stimulujeme svůj imunitní systém. Jde o skvělý způsob, jak zmírnit záněty a udržet si obranný tělesný mechanismus v pořádku.

Někteří lidé se bojí, že jim po požití česneku zůstane pachuť v ústech, ale já si myslím, že česneková chuť je daleko lepší než zůstat ležet v posteli.

Také si můžete do uší kapat diviznový olej s česnekem, a to jednou týdně. Aplikováním kapek do ušního kanálu dosáhnete lepšího výkonu lymfatického systému. Lymfatický systém hraje stěžejní roli při odplavování toxinů a invazních látek z těla a pomáhá nám čistit a detoxifikovat tělo.

Když vidíte, že máte v kanceláři chřipkovou nákazu, zvyšte příjem kapek na každý den. Když cestuji, často si je beru s sebou, abych zůstala zdravá při cestovním stresu a vyhnula se záplavě toxinů v letadlech.

Zůstaňte v tuto chřipkovou sezónu šťastní, zdraví a v pořádku!


Autumn Bearová, M.S., L.Ac., Dipl. Ac., je terapeutkou tradiční čínské medicíny, milovnicí potravin a jejich zdravotních účinků. Kromě vlastní praxe také vyjíždí do zahraničí, kde učí zdravotnické pracovníky efektivnosti akupunktury. Její stránky jsou www.autumnbear.com

small United States

 

Čtěte také:

Otužování – nejlepší prevence proti chřipce

Zázvorový džus – přirozený chřipkobijec