Regulační úřady USA jsou v nejbližších měsících připraveny schválit první geneticky modifikované jablko. To se má na pultech obchodů objevit už v roce 2014.
Jablko vyvinula firma Okanagan Specialty Fruits (OSF) pod názvem Arctic Apple. Má být dostupné nejprve v odrůdách Golden a Granny Smith, později přibudou odrůdy Fuji, Gala a další. Výhodou GMO jablka je, že po rozříznutí nehnědne.
Na rozdíl od ostatních geneticky modifikovaných organismů se však Arctic Apple má lišit v jedné podstatné věci: spotřebitelé ho budou moci rozeznat. Všechno čerstvé ovoce bude mít nálepku Arctic a zpracovaná potravina obsahující víc než 5 procent Arctic Apple bude muset také mít logo Arctic. Neoznačovány budou jen pasterované výrobky, jako džusy a pyré.
Zatímco potravinářské giganty a bioinženýrské společnosti utrácí miliony, aby zastavily kampaně usilující o povinné značení GMO, firma Okagan chce, aby její výrobek byl na trhu zřetelně vidět.
Majitel OSF, Neal Carter, v sérii videí vysvětlil, že na rozdíl od ostatních GMO plodin, které přinášejí užitek pouze farmářům, jako odolnost vůči pesticidům a škůdcům, jeho jablka mají prospívat i spotřebiteli.
„Tohle bude mít něco pro každého,“ prohlásil Carter. Arctic Apple si má díky své nehnědnoucí vlastnosti zachovat živiny, jako vitamín C, fenoly a antioxidanty, jež se v procesu hnědnutí jablek běžně vytrácejí. Zároveň by to snížilo odpad a ušetřilo peníze. Celostátní průzkum ve Spojených státech ukázal, že velká většina dotazovaných myšlenku přivítala.
GMO jablko se testovalo přes deset let, přesto se již objevili kritici. Organizace obhajující bioprodukci, Cornucopia Institute, varuje, že Artic Apple by mohlo přispívat k antibiotické rezistenci, protože buňky stromu jsou odolné běžným antibiotikům. Organizace vydala 14. prosince prohlášení, kde vyzývá orgány, aby žádost o povolení zamítly: „Neexistuje žádný důkaz, že jablka Arctic nejsou škodlivá, zato je rozhodně důvod mít podezření, že by mohla být škodlivá lidem, živočichům a půdě.“
OSF je přesvědčena, že její produkt je bezpečný a vysvětluje, že jestliže se v ovoci nevyskytují žádné rezistenční geny, rezistence se nemůže na člověka přenést.
Čtěte také:
Potravinářské giganty v USA dávají miliony, aby zabránily značení GMO