20131231-institut
Sonia Čao promlouvá v srpnu 2011 na shromáždění v Torontu o pronásledování Fa-lun Kungu (Falun Gongu) v Číně. Zhao dřív pracovala v Konfuciově institutu v Kanadě, ale než tam byla přijata, musela podepsat prohlášení, že se tomuto meditačnímu cvičení nebude věnovat. McMasterova univerzita se nyní rozhodla institut uzavřít. (Gordon Yu/The Epoch Times) (Gordon Yu/Epoch Times)

Kanadská McMasterova univerzita uzavřela kontroverzní třídu čínského jazyka. Důvodem byla stížnost na její diskriminační praktiky při najímání učitelů.

Takzvaný Konfuciův institut byl založen v roce 2008 Pekingskou jazykovou a kulturní univerzitou. Institut je částečně financován čínským komunistickým režimem.

V roce 2011 přicestovala do Kanady paní Sonia Čao coby učitelka Konfuciova institutu. Její smlouva, kterou podepsala v Číně, obsahovala doložku, že nesmí praktikovat Falun Gong (Fa-lun Kung). Jaký je v tom problém? Sonia Falun Gong praktikuje. Příznivce Falun Gongu, též známého jako Falun Dafa, čínský režim tvrdě potlačuje od roku 1999. Když Sonia přijela do Kanady, musela před svými spolupracovníky svoji víru zatajovat.

„Nemůžete být sami sebou. Tak jsem se cítila celý rok. To je můj život," řekla bývalá učitelka Konfuciova institutu Sonia Čao, která se podle svých slov začala cítit svobodně až poté, co její práce u institutu skončila. Následně podala Sonia stížnost Lidsko-právnímu tribunálu v Ontáriu.

Andrea Farquharová, asistentka viceprezidenta Veřejných a vládních vztahů na McMasterově univerzitě, v rozhovoru pro televizi NTD uvedla, že znepokojení univerzity nad přijímacími praktikami institutu stoupalo "dlouho předtím, než vznikl tento lidsko-právní případ".

McMasterova univerzita se pokoušela dosáhnout společné rezoluce se svým protějškem v Pekingu, ale po neúspěšných pokusech oznámila 7. února 2013, že institut téhož roku v létě uzavře.

Asociace Falun Dafa, která případ Soni podporovala, vyjádřila uspokojení nad rozhodnutím univerzity. Joel Chipkar, mluvčí kanadské asociace, uvedl: „Naším důležitým argumentem bylo to, že jakmile Konfuciův institut podepsal s univerzitou kontrakt, stal se její součástí. Nejsou to dvě oddělené entity, ale jsou spojené, což znamená, že pokud používá Konfuciův institut vůči svým lidem diskriminační praktiky, potom používá diskriminační praktiky ve svých kontraktech i univerzita."

Konfuciův institut podporovaný čínskou vládou otevřel po celém světě více než 300 poboček. Čínský režim uvádí, že institut má sloužit pouze pro propagaci čínského jazyka a kultury. Kanadská tajná služba ovšem tvrdí, že institut je součástí snah čínského režimu o rozšíření svého vlivu v zahraničí.

small United States

 

Související články:

Kanadská univerzita uzavře Konfuciův institut kvůli diskriminaci

Konfuciovy instituty využívá Peking k propagandě a diskriminaci

Čínští komunisté se oblékají do šatů Konfucia ve snaze přežít svoji největší krizi

Konfuciův institut - nový kabát Čínské vlády?

Ředitelka Konfuciovy akademie: Zasahování do obsahu výuky v ideologickém smyslu nemá šanci na úspěch

Čínští komunisté se oblékají do šatů Konfucia ve snaze přežít svoji největší krizi