20131231-rezim
Bývalý místopředseda Centrální vojenské komise Sü Cchaj-chou s bývalým funkcionářem Komunistické strany Číny Po Si-lajem. (Feng Li/Getty Images)

 

Jak jsme již začátkem roku 2012 předpovídali, strhla se bouře uvnitř Čínské komunistické strany, při níž postupně začaly padat hlavy vlivných komunistických funkcionářů, členů radikální frakce uvnitř strany okolo bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina.

Postupně padli policejní ředitel Wang Li-tün, tajemník Po Si-laj a jeho žena Ku Kchaj-laj. Dalšími „na seznamu vyšetřovaných" podle našich analýz měli být vysoký „policejní car" a člen stálého výboru politbyra Čou Jung-kchang a nakonec i samotný bývalý prezident Ťiang Ce-min.

Sü Cchaj-chou, bývalý místopředseda Centrální vojenské komise, je nyní vyšetřován ve spojení se svou úzkou spoluprací s bývalým členem stálého výboru politbyra Čou Jung-kchangem. Informaci podal Epoch Times vysoce postavený úředník komunistické strany, který si z bezpečnostních důvodů nepřál být jmenován. Jak je už při mocenských bojích v Čínské komunistické straně typické, byl Sü obviněn z korupce.

Obecně je známo, že do korupčních praktik jsou zapojeni všichni komunističtí úředníci. Úředníci o úroveň výše vždy vykořisťují ty pod sebou a peníze se odsávají směrem k vrcholu mocenské pyramidy. Obvinění z korupce čeká pouze ty, kteří se znelíbí těm, již mají pod kontrolou výbor pro boj s korupcí, což je mimo jiné současný prezident Si Ťin-pching.

Na začátku dubna 2013 zjistila čínsko-jazyčná pobočka Epoch Times, že Sü byl vzat do speciálního vnitrostranického disciplinárního systému zvaného „shuanggui" a následně "zapsán do 301 nemocnice" k hospitalizaci s rakovinou močového měchýře. Nicméně tehdy čínský režim jeho zatčení nepotvrdil.

Vyšetřování Sü Cchaj-choua je podle Epoch Times spojené s pučem, který připravovala část komunistických funkcionářů. Účelem bylo pomocí jednotek vojenské policie svrhnout současnou hlavu komunistické strany Si Ťin-pchinga těsně po jeho jmenování do úřadu. Puč údajně plánovala mocenská frakce exprezidenta Ťiang Ce-mina, ve které proběhla od začátku roku 2012 rozsáhlá čistka, kterou řídil Si Ťin-pching.

Armádní spojka

Sü se stal díky své pozici v Centrální vojenské komisi důležitou spojkou bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina mezi ním a čínskou armádou. Sü měl blízké vztahy s nedávno sesazeným a uvězněným politikem Po Si-lajem, který mu pomohl k politickému vzestupu v provincii Liaoning.

Podle informací Epoch Times byl Sü Cchaj-chou, podobně jako Po Si-laj a Čou Jung-kchang, zapojen do nelegálních obchodů s lidskými orgány politických vězňů prováděných vojenskými nemocnicemi. Od roku 1999 se celá mocenská frakce okolo tehdejšího čínského prezidenta Ťiang Ce-mina podílela na represích duchovního hnutí Falun Gong (Fa-lun Kung). Výsledkem represí bylo zaplňování věznic a pracovních táborů příznivci Falun Gongu, kteří byli podle zahraničních vyšetřovatelů následně zneužíváni jako nedobrovolní dárci orgánů ke komerčním transplantacím.

Sü Cchaj-chou ze své politické kariéry vytěžil značné sumy peněz a bez povolení Státní rady utratil přibližně 18,6 miliard juanů (cca 3,6 miliard amerických dolarů) za výstavbu ostrova Čchang-sing poblíž jeho rodného města Wafangdian v provincii Liaoning.

Bývalý vysoký úředník Sü Cchaj-chou je již několikátým v řadě spojenců bývalého policejního cara Čou Jung-kchanga, kteří byli vzati do vyšetřování. Je pravděpodobné, že se tak demonstruje postupné utahování smyčky okolo samotného Čou Jung-kchanga.

Do češtiny přeložil a upravil: Milan Kajínek small United States

 

Čtěte také:

Politická bouře v Číně přináší rozhodující okamžik

Pozdní lítost čínského prezidenta Ťiang Ce-mina

Mocenský zápas v Pekingu ohlasuje koniec Čínskej komunistickej strany