Přání k novému roku 2014 zaslané z čínské provincie Ťilin zakladateli Falun Gongu. (Minghui.org)
Přání k novému roku 2014 zaslané z čínské provincie Ťilin zakladateli Falun Gongu. (Minghui.org)

 

Od roku 2001 posílají Číňané do Spojených států přání k novému roku adresované zakladateli Falun Gongu (Fa-lun Kungu) panu Li Hongzhimu (Li Chung-čimu). Podobné činy mohou být označeny za projevy odvahy, protože čínský režim uvalil na příznivce Falun Gongu celostátní represe a vede proti nim štvavé mediální kampaně.

Za svou přízeň vůči duchovní meditační praxi Falun Gong, která slouží k rozvoji těla a mysli, obsahující pět meditativních cvičení a principy pravdivosti, soucitu a snášenlivosti, již byli v Číně od roku 1999 uvězněny stovky tisíc lidí.

Zaslaná přání, často ručně vymalovaná pestrými barvami a duchovními obrazy, zveřejňují mimo jiné především hlavní webové stránky příznivců Falun Gongu. Stránky minghui.org obsahují popis historie metody Falun Gong, sdílení zkušeností příznivců Falun Gongu z jejich praxe v metodě a zprávy a informace o vývoji pronásledování čínského režimu.

Číňané používají speciální software pro překonání internetové blokády, kterou čínský režim udržuje tamní obyvatele v informačním vakuu a pod přísnou cenzurou. Díky softwaru mohou přání k novému roku a další informace kybernetickými tunely proudit ven z Číny.

Kromě příznivců Falun Gongu přání zasílají také jejich přátelé nebo lidé, kterým přinesla praxe zlepšení v jejich životech, a další, kteří chtějí vyjádřit dobrou vůli a podporu panu Li Hongzhimu, zakladateli Falun Gongu. Obvykle jej podle čínských tradic titulují jako “shifu”, tedy učitelem nebo mistrem.

Politické pronásledování

Pan Li Hongzhi žije ve Spojených státech. (Falundafa.org)
Pan Li Hongzhi žije ve Spojených státech. (Falundafa.org)

Pan Li Hongzhi žije ve Spojených státech, jeho metoda podporující rozvoj charakteru a morálních principů byla v Číně v roce 1999 náhle zakázána. Čínská vláda, která ji od jejího zveřejnění v roce 1992 podporovala, se ze dne na den postavila proti ní. Důvodem byl velký nárůst jejích příznivců, kteří ráno zaplňovali náměstí a veřejné parky, kam chodili cvičit meditativní cviky. Tehdejší předseda komunistické strany Ťiang Ce-min nemohl snést, že podle vládních statistik počet příznivců Falun Gongu překročil počet členů komunistické strany. Více než 70 milionů Číňanů praktikujících Falun Gong bylo 20. července 1999 komunistickou stranou postaveno mimo zákon.

V důsledku politických represí skončily stovky tisíc Číňanů v pracovních táborech, vězeních, záchytných centrech a psychiatrických léčebnách. Tam měli být tito lidé podle režimu „převychováni". Podle výpovědí bývalých vězňů zde byli nuceni se zřeknout svojí víry v morální principy Falun Gongu a projevit podřízenost a loajalitu komunistické straně.

Odvážná slova na zaslaných přáních

Generální ředitel společnosti, působící v provincii Hebei, se vyjádřil jménem všech svých zaměstnanců, s komentářem na vrub morální úrovně venkovanů v jeho oblasti: „Nikdo v pevninské Číně se necítí v bezpečí, lidé žijí uprostřed teroru. To je důsledek ateismu komunistické strany. Lidé si myslí, že to, co se děje okolo nich, prostě jen projde okolo a nemusí si toho všímat. Zajímají je jen peníze.”

Přání zaslané pracovníkem v ocelárně v provincii Shandong uvádí: „Jménem celé rodiny, přátel a těch, kteří se dozvěděli fakta o Falun Gongu, jsme vděčni za spásu od Mistra Li. Váš soucit umožnil vašim učedníkům probudit se z noční můry. Žili jsme beze smyslu, v podvodech Čínské komunistické strany. Ztratili jsme uvažování normálních lidí. Naše mysli byly naplněny kulturou Strany a byly plné boje v důsledku vymývání mozků. Mistr Li nám dal naději na nový život a dal nám skutečný, tradiční způsob čínského myšlení."

Redaktor shandongských novin, který vystoupil z komunistické strany, napsal: „Jasně jsme prohlédli skutečnou povahu Strany... Strana je skutečný kult. Způsobila smrt 80 milionů Číňanů a není schopna čínským lidem splatit svůj dluh. Doufáme, že naši čínští spoluobčané, kteří ještě ze Strany nevystoupili, se brzy probudí. Soucitný mistr Li na nás stále čeká. Děkujeme, mistře Li."

Hu Jun, svolavatel čínského právního hnutí, také zaslal svoje přání panu Li: „Přeji učiteli Falun Gongu Li Hongzhimu dobré zdraví a šťastný nový rok! Šiřte svoje učení široko daleko. Ať brzy přijde den, kdy bude moci být vaše učení rozšířeno všem do všech koutů Číny. Ať brzy přijde den, kdy se komunistická strana zhroutí." Hu si také postěžoval na současný stav tradiční čínské kultury, která se nachází v důsledku mnohaletého působení vlády komunismu, což je podle něj ještě větším důvodem pro šíření učení Falun Gongu v pevninské Číně.

Slečna You, dcera jednoho ze stoupenců Falun Gongu v Nanjingu a současná obyvatelka Hongkongu, napsala na své přání: „Jménem své matky, sestry a mě samotné přeji zakladateli Falun Gongu, mistrovi Li Hongzhimu, šťastný nový rok 2014. Doufám, že více a více Číňanů z pevninské Číny se dozví pravdu a že čínská komunistická vláda ukončí pronásledování stoupenců Falun Gongu. Mým ještě větším přáním je, aby všichni lidé po celém světě mohli pochopit a podpořit Falun Gong.”

K neprodlenému ukončení represí čínské vlády proti Falun Gongu vyzval také Evropský parlament, který požaduje okamžité propuštění všech vězňů svědomí v Číně, včetně stoupenců hnutí Falun Gong.

 

english Přeložil a upravil: Milan Kajínek

 

Čtěte také:

Pronásledování Falun Gongu trvá už 14 let, čínská veřejnost začíná reagovat (video)

20. červenec - celosvětově uznávaný den začátku pronásledování Falun Gongu v Číně

Zdravý způsob života: Falun Gong