David H. Koch v Lincolnově kulturním centru po návštěvě představení souboru Shen Yun Performing Arts. (Epoch Times)
David H. Koch v Lincolnově kulturním centru po návštěvě představení souboru Shen Yun Performing Arts. (Epoch Times)

NEW YORK - Vyprodané představení souboru Shen Yun Performing Arts v Lincolnově kulturním centru okouzlilo publikum divadla Davida H. Kocha. V hledišti usedl, mimo jiných osobností, také samotný David H. Koch.

Americký byznysmen a filantrop řekl, že si představení Shen Yun během večera zamiloval. „Je to inspirující - uvedlo mě to do dobré nálady,” řekl pan Koch. „Je to umění, které mi není známé, ale dnes večer jsem si ho zcela jistě zamiloval.”

Pan Koch, výkonný místopředseda Koch Industries, je čtvrtým nejbohatším mužem ve Spojených státech. Jeho laskavý dar ve výši 100 milionů dolarů v roce 2008 umožnil nedávnou renovaci divadla. David Koch uvedl, že představení Shen Yun je pro toto jeviště jako stvořené.

„Jsem velmi potěšen, že zde vystupuje společnost s takovým talentem, a jejíž tanec mohou newyorčané vidět," řekl Koch. „Je očividné, že v New Yorku si mnoho lidí oblíbilo tento druh zábavy."

Patron umění také oceňoval unikátní spojení západního orchestru s tradičními čínskými nástroji včetně čtyři tisíce let starých dvoustrunných houslí zvaných erhu. „Zjistil jsem, že je ta hudba velmi konejšivá, potěšující,” hodnotil orchestr pan Koch.

Mezi tanečními vystoupeními soubor nabízí sólová pěvecká vystoupení oceňovaných tenorů a sopranistek ve stylu bel canto. Sopranistka Haolan Gengová byla podle pana Kocha vynikající. „Síla jejího hlasu byla znamenitá, taková čistota a taková dramatizace, bylo to skutečně podivuhodné.”


Sopranistka přidala ještě druhou píseň poté, co sklidila hlasitý aplaus po první skladbě. Studiu zpěvu se věnuje již od svých šesti let. Absolvovala Kuangtungskou hudební konzervatoř.

Newyorská společnost Shen Yun procestuje každý rok více než stovku měst po celém světě. Jejím posláním je obnovit prastarou čínskou kulturu, která byla téměř zničena za vlády komunistického režimu.

„Na území Číny vzkvétala božská kultura po dobu pěti tisíc let," uvádějí internetové stránky souboru. „Poklad lidskosti byl téměř ztracen, ale pomocí dech beroucí hudby a tance, Shen Yun tuto slavnou kulturu navrací zpět.”

David Koch v rozhovoru po vystoupení zhodnotil obdivným slangem také klasický čínský tanec, který je jádrem představení. „Atletické dovednosti tanečníků byly skutečně něco. Doufám, že v budoucnosti uvidím ještě více.”

Pan Koch nakonec popřál umělcům Shen Yun: „Hodně štěstí s vaším programem a vaším vystoupením všude v této zemi.”

 

Upoutávka pro světové turné v roce 2014

 

 

Reportáž uskutečnila televize NTD a Zachary Stieber

small United States Přeložil: Milan Kajínek

Deník The Epoch Times je hrdým mediálním partnerem představení Shen Yun.