Film Vlk z Wall Street. (Bontonfilm.cz)
Film Vlk z Wall Street. (Bontonfilm.cz)

Scénář: Terence Winter: Podle předlohy Jordana Belforta

Režie: Martin Scorsese

Hrají: Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie, Matthew McConaughey, Jean Dujardin

 

Film určitě není pro každého, ale nese s sebou jisté poselství: Člověk dostane vždycky šanci poučit se ze svých chyb a začít znovu od začátku.

 

Film Vlk z Wall Street přináší podívanou z doby, kdy na Wall Street vládla pravidla Divokého Západu. Jen místo pistolníků na koních se tu prohánějí jachty a nahé blondýny a místo prachu nad prérií víří vzduchem bankovky.

Po každém velkém mejdanu přichází i odpovídající kocovina, zvláště pokud je kouzlení s akciemi více než jen kreativní. FBI vás pak chce zatknout a mnoho dalších lidí se bude chtít pomstít.

Strhující téměř neuvěřitelný příběh požitkářského Jordana Belforta, který inspiroval nejednoho začínajícího akciového makléře. Než se stal nebezpečným lovcem nelegálních peněz, musel se k bohatství dopracovat vlastními silami. Začínal jako morálně zásadový člověk, jenž si poctivě získal práci coby nezkušený, přesto talentovaný úředník pro cenné papíry. Skončil jako zhýralý člověk a podvodník zatčený FBI.

Hodnocení

Oceňuji velice pečlivě uspořádané schéma děje. Scénář Terence Wintra přináší do složitého příběhu svěží vítr. Vše se navzájem prolíná do vrcholného celku, kdy se hrdinové nakonec ukáží ve špatném světle.

Nebýt toho, že film natočil velmi zkušený a uznávaný režisér Martin Scorcese, působil by příběh možná jen jako laciná podívaná. V jeho rukou se však proměnil v poučné dílo a stává se tak adeptem na případnou oscarovou sošku.

Kameraman Rodrigo Prieto zaznamenává v rychlém sledu, co se dá. Diváky budou možná pálit oči, jiné zase nadchnou syté barvy oslavující dobu, ve které Jordan Belfort žil. Především bezstarostné, pomíjivé radovánky protkávající jeho život.

Hudba snímku nepřináší nic nového, spíše opisuje starší hity z prostředí bluesových interpretů.

Příběh vytvořený podle skutečných událostí se po zhlédnutí jeví jako komplikované filmové drama, ale pokud samotná knižní předloha obsahuje bohatý děj, není se čemu divit.

Filmový průmysl se netají tím, že se hranice záběrů s vyzývavě nahými herci značně posunula. Některé explicitní scény bylo nutné dokonce vystřihnout. Zkušenému režisérovi se podařilo do filmu vměstnat humor a zlehčit tak některé tíživé okamžiky. Film určitě není pro každého, ale nese s sebou jisté poselství: Člověk dostane vždycky šanci se poučit ze svých chyb a začít znovu od začátku.

Hodnocení:

Film Vlk z Wall Street. (Bontonfilm.cz)
Film Vlk z Wall Street. (Bontonfilm.cz)

 

Hlouběji do příběhu

Jordan Belfort byl šťastně ženatý, dostal slušnou pracovní pozici, ale časem si uvědomil, že pokušení v podobě drog, zhýralých večírků, pořádaných nenasytnými kolegy, se ukázaly být silnějším lákadlem. Nakonec se projevila jeho skrytá touha stát se mocným miliardářem.

Když založil vlastní firmu, využíval pouze svůj talent bezprostředního řečníka. Později začal ostatní obelhávat, upínal se ke lhaní, aby si připsal na své konto nejen peníze cizích prosperujících firem, ale i jejich důvěru a obrovský vliv. Přízeň podobně smýšlejících lidí mu dopomohla k rostoucímu impériu i praní špinavých peněz.

Ne jeho cestě prostopášným životem nechybí spousty pokleslé zábavy, drogy, nebezpečná léčiva, úplatky a prostituce. Avšak nic netrvá věčně. Ani v případě Jordana Belforta tomu nebylo jinak. Strmý pád ho probudil z iluze a vrátil do - pro něj tvrdé - reality. Díky náhlému prozření se rozhodl změnit sám sebe. Nemalou zásluhu na tom měla FBI, které ho donutila spolupracovat a chtě nechtě přistoupit k nekompromisní rekapitulaci jeho života. Éra marnotratnosti tak navždy utichla v zapomnění.

Délka 180 minut