20140123-spinavy-trik

Špinavý trik. (Columbia Pictures) 

Žánr: Drama, kriminální

Režie: David O. Russell

Scénář: Eric Singer, David O. Russell

Hudba: Danny Elfman

Kamera: Linus Sandgren

Hrají: Christian Bale, Bradley Cooper, Amy Adams, Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Jeremy Renner.

 

 Musím přiznat, že nebýt obdivuhodných výkonů jednotlivých herců, film by mne vůbec nezaujal.

 

Fiktivní snímek Špinavý trik je založen na reáliích jednoho z pozoruhodných skandálů v dějinách Spojených států. Vypráví příběh podvodníka Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), který je společně se svou obdobně vychytralou britskou partnerkou a milenkou Sydney Prosserovou (Amy Adamsová) přinucen ke spolupráci s agentem FBI Richiem DiMasem (Bradley Cooper), který se zcela vymkl kontrole.

Bohužel se režisér soustředil pouze na herecké výkony. Nepomohla ani chytrá pointa na konci, která měla u diváků vzbudit dojem nečekaného zvratu.

Scénář je dobře napsaný, ale režisér potlačil jeho skrytý potenciál. Původní vize scénáristy Davia O. Russella tak navždy zmizela neznámo kam.

Kamera Linuse Sandgrea až příliš často brousila okolo fyzických nedostatků viditelných především na tvářích herců, což způsobilo, že herci působili velice starším dojmem.

Danny Alfmann vybíral pro filmovou hudbu z pestré škály skladeb a interpretů, ponořil se do nesmrtelného hudebního žánru 70. let.

Musím přiznat, že nebýt obdivuhodných výkonů jednotlivých herců, film by mne vůbec nezaujal. Jeho přehnaná vyzývavost se mne nijak zvlášť osobně nedotýkala. Původně zajímavá koncepce příběhu nakonec spadá do dalších povrchních zábavných kategorií snímků podobného ražení o loupežích a mafii či špinavé korupci.

Chválím pozoruhodný talent mladé vycházející hvězdy Jenifer Lawrenceové (Irvingova labilní manželka), která vlastní již jednu zlatou sošku za film Terapie láskou, natočený stejnojmenným režisérem Davidem O. Russellem.

Amy Adamsová (Muž z oceli, Julia a Julie) bravurně zahrála ženu, jež může ztratit pouze samu sebe. Z mužského obsazení bezesporu vedou Christian Bale (Batman začíná, Americké psycho) coby Irving Rosenfeld, nebo Jeremy Renner (Jeníček a Mařenka, Avengers) jako otevřený, volnomyšlenkářský starosta Carmen Polita.

Po zhlédnutí filmu se rychle otřepete a jdete dál, nic smysluplného snímek nepředává.

Více o snímku

Hrdinové v novém kontroverzním snímku dokáží hravě manipulovat, nesmlouvavě lhát a především krást cizí peníze. Před ničím se nezastaví a jejich osobní morálka je spíše neznámým pojmem.

Zásadní problém flegmatického Irvinga Rosenfelda (Christian Bale - Batman začíná, Malé ženy) spočívá v nedostatku pozornosti. Marnivá lakota, která se mu po většinu času stane zhýralou nutností, ho také téměř dostane do vězení. Ke všemu si vybral za svého komplice nezávislou, přitažlivou ženu a milenku v jedné osobě i s vědomím toho, že doma na něj čeká hysterická, manipulativní žena a malý synek.

Koleduje si o velké trable související mimo jiné se zprostředkováváním falešných půjček, kradením vzácných uměleckých děl a v neposlední řadě s nelegálním obchodováním.

Do cesty se jim vkrade ambiciózní, impulsivní Richie DiMasa (Bredley Cooper - Terapie láskou), agent z FBI, který slepě důvěřuje svým domněnkám a jen zdánlivě připomíná chytrého, uvážlivého vyšetřovatele. Ve skutečnosti bohužel neví zhola nic, jeho nevědomost a nestoudná pýcha spustí časovanou bombu v podobě velkých ryb, které vyprovokuje k protiúderu.

Mezi významnými jedinci, které by Richie rád poslal do vězení, patří samotný starosta města nebo velmi nebezpečná mafie v čele se zabijáckým bossem. Ve chvíli, kdy půjde Irvinovi o holý život, vymyslí geniální plán úniku. A jak známé přísloví říká, vlk se nažere a koza zůstane celá.

Hodnocení:

 

 

Délka 129 minut * ČSFD * IMDB * WEB *
20140123-spinavy-trik3
Špinavý trik. (Columbia Pictures)
20140123-spinavy-trik4
Christian Bale [vlevo], Amy Adams [upřostřed] and Bradley Cooper [vpravo]. (Columbia Pictures)
20140123-spinavy-trik2

 

Čtěte také:

Recenze filmu: Vlk z Wall Street - po každém velkém mejdanu přichází i odpovídající kocovina