20140127-herkules1a
Hercules: Zrození legendy. (Millennium Films)

USA – 2013

Režie: Renny Harlin

Scénář: Daniel Giat, Renny Harlin

Kamera: Sam McCurdy

Hrají: Kellan Lutz, Gaia Weissová, Scott Adkins, Liam Garrigan a další

 

Výrazné bojové scény byly jedinou slušnou podívanou, na kterou se zřejmě režisér Harlin zaměřil nejvíce.

 

Přišel na svět jako bůh, syn vládce bohů Dia a smrtelné ženy, vybavený nadlidskou silou a odvahou. Už od narození je předurčen k velkým činům. Věštba říká, že svrhne tyranskou vládu svého nevlastního otce Amfitryóna. Jediné, po čem touží, je láska krétské princezny Hébé (Gaia Weissová), jejíž ruka však byla z politických důvodů zaslíbená jeho bratrovi.

Pokud se jedná o zrození staré řecké legendy, tak se tvůrci pořádně utrhli ze řetězu. Plytký příběh nám na počátku všeho nabízí pohled na mocného, pohledného tyrana Amfitryóna (Scott Adkins: X-Man Origins: Wolvereine, Ninja), který z nedostatku mateřské péče vyrůstá v egoistického muže, který - i kdyby dobyl, co se mu zamane, zdá se, že nemá nikdy dost. Nedostatek lásky, která mu chybí, silou získat nemůže. Útočí z ledabylé marnosti pod hrozbami rozšířených vojsk na vzkvétající půdu sousedních národů. Jeho postava je připomínkou toho, jak se muž zaslepený ambicemi může vymknout kontrole a rázem se stává nelítostným člověkem.

Jeho hluboce věřící manželka Alkména (Roxanne McKee: Hra o trůny) se rozhodla spojit síly v kněžském chrámu s ještě mocnějšími vládci, s řeckými bohy. S odvahou sličné bojovnice uzavřela nezvratnou dohodu s bohyní Hérou, chotí boha Dia a samotným Diem, jenž se na základě upřímné prosby příliš dlouho nerozmýšlel a rád vyhověl přání učinit svou ovečku šťastnou jediným, důležitým činem. Zplodit poloboha, jenž svrhne vládu nevlastního otce a navždy tak ukončí necitelnou tyranii v jejich světě.

Kdo by snad očekával obraz Hercula coby vnímavého zlatem posetého cherubína, kterému nechybí oduševnělá povaha a vnímavá mysl, hořce by se spletl. Snímek se nepodařilo zachránit ani v případě, že do role hlavní postavy dosadili populárního, obrovitého, svalnatého Kellana Lutze (Twilight sága). Film nabíjí testosteronem, od prvního záběru uřvaný, amatérskými kulisami obklopený Skott Adkins (Herculesův nevlastní otec). Do role tvrdého vladaře se pořádně vžil, ale smysluplný monolog od něho nečekejte. O to režisérovi v tomto akčním snímku pravděpodobně ani nešlo.

Hodnocení

Výrazné bojové scény byly jedinou slušnou podívanou, na kterou se zřejmě režisér Harlin zaměřil nejvíce. Fanouškům wrestlingových zápasů se film bude zdát atraktivnější než milovníkům antických mýtů.

Scénárista Daniel Giat nedostal mnoho možností prosadit svůj talent. Tak se stalo, že většinu času přizpůsobil rozmarným nápadům Rennyho Harlina.

Stopáž kamery Sama McCurdyho, zabírající kulisy postavené kolem herců či vizuálně upravené ječící davy při bojových scénách, mi vháněly slzy do očí, protože o divadlo jsem v tomto případě vůbec nestála.

Hodnocení: 

Délka filmu: 90 minut

 

20140127-herkules
 
20140127-herkules2
 
20140127-herkules3
Hercules: Zrození legendy. (Millennium Films)