Cizí oběd. (aerofilms.cz)
Cizí oběd. (aerofilms.cz)

Indie 2013

Režie: Ritesh Batra 

Scénář: Ritesh Batra, Rutvik Oza 

Kamera: Michael Simmonds 
Střih: John F. Lyons 
Hudba: Max Richter 

Hrají: Irrfan Khan, Nimrat Kaur, Nawazuddin Siddiqui, Denzil Smith, Bharati Achrekar, Nakul Vaid  a další...

 

„Zapomněli spoustu příběhů ze svého života, protože je neměli komu vyprávět.“ - Ritesh Batra.

 

Už 120 let posílají ženy v Bombaji svým manželům do práce obědy v kastrůlkách prostřednictvím pozoruhodné sítě poslíčků. Vědci z Harvardovy univerzity tento dokonalý doručovací systém analyzovali a dospěli k  závěru, že na špatnou adresu doputuje jen jeden z miliónu obědů. A právě tento ojedinělý zatoulaný oběd svede dohromady osudy dvou lidí.

Ila (Nimrat Kaur) žije v  domácnosti a marně bojuje o manželovu pozornost. Úředníkovi Saajanovi (Irrfan Khan – Pí  a jeho život, Milionář z chatrče) důchod nepříjemně klepe na dveře. Jedna malá chyba možná nakonec oběma postavám změní celý život.

Hodnocení

Celovečerní debut „Cizí oběd“ natočil režisér Ritesh Batra v roce 2012 v exteriérech v Bombaji. Batra se zde narodil a vyrůstal, nyní žije v Bombaji a New Yorku se ženou Claudií a dcerkou Aishou. Jeho snímek umožňuje nahlédnout do každodenního života lidí v Bombaji a díky univerzálnímu příběhu, jejž se mu podařilo citlivě zachytit, také oslovit diváky po celém světě.

Život Indů má mnohem více introvertní povahu. Je mnohem více tichý a soustředěný, možná na první pohled materiálně chudší, ale problémy zde lidé řeší téměř na chlup stejné jako kdekoliv jinde na světě. Jak správně vyvážit svůj manželský vztah, jaký je smysl života, jak se radovat z toho, co nám život přináší a jak životu správně porozumět a pochopit jej, aby nám neutekl mezi prsty.

Snímek vtipně pracuje s dialogy postav. „Za takový oběd ti postaví Tádž Mahal!“ „Ale teto, Tádž Mahal je hrobka.“ Také hojně využívá mimiky postav a hudby, aby vyjadřoval jejich vnitřní stavy a celkovou atmosféru. Režisér Batra přivedl k životu lásku, je to láska, která žije na dopisním papíře, v jídle, který jeden vaří a druhý jí, v myslích a srdcích lidí. Láska, která inspiruje a koření život příjemným vzrušením, ale vyhýbá se fyzickému světu.

Ke snímku není příliš co dodat, hovoří dobře sám za sebe. Ukazuje, jakou hodnotu má lidský úsměv, upřímnost a dobrá vůle. Příjemně okoření všednost každodenního stereotypu a pomůže v něm nalézt radost a naplnit jej kouzelnými okamžiky.

Hodnocení:

 

 

Premiéra: 30. ledna 2013, délka filmu 104 minut * ČSFD * Aerofilms * IMDB * WEB *
Cizí oběd. (Sony Pictures Classics)
Cizí oběd. (Sony Pictures Classics)
Cizí oběd. (Sony Pictures Classics)
Cizí oběd. (Sony Pictures Classics)