20140218-film1

Film Životní šance:

Režie: David Frankel

Kamera: Florian Balhaus

Hudba: Theodore Shapiro

Hrají: James Corden, Alexandra Roach, Julie Walters, Colm Meaney, Mackenzie Crook, Stanley Townsend a další

 

 

„Příběh, který poslal celý svět do kolen a dal naději všem, kterým život rozdal jen nízké karty.“

 

Paul Potts začal zpívat árii z Pucciniho opery Turandot, a jeho život se v té vteřině navždy změnil. V  historicky první sérii televizní show „Británie hledá talent“ předstoupil před krutou porotu a nepřátelské obecenstvo, a za pár okamžiků mu uslzená porota ležela u nohou a diváci nadšeně aplaudovali.

Naprosto ojedinělý snímek o člověku, jenž se chopí téměř poslední šance něco dokázat. Snílek s  buclatými tvářemi se rozhodně nikdy nespokojil jen s mlhavou představou na lepší život. Ani tehdy, když si na vlastní kůži okusil tvrdou práci v místních ocelárnách bez možností úniku.

Hrdinou neobyčejného příběhu se stal nesmělý Paul Potts (James Corden: Tři mušketýři) a jeho bezelstný pohled na svět, který překračuje veškeré hranice času. Cesta protkaná těžkými životními lekcemi přináší poselství, že na každého osud něco připravil, ale důležitým odkazem a mementem tohoto milého filmu zůstává naděje - touha změnit svůj záměr a nepropadat negativnímu vnějšímu tlaku nespokojených lidí.

Již od raného dětství věděl Paul jednu zásadní věc, miloval operu a navzdory šikaně, objevující se především ve škole, se od zbloudilých zakomplexovaných ranařů něco přiučil. Bez lásky se přežít nedá, a tak přichází na scénu Paulova životní partnerka, která zažívá spolu s ním nemilosrdné pády i nečekané vrcholy úspěchu vedoucí ke splnění snu stát se operním pěvcem.

 

Mnohdy nás trnitá cesta zocelí, abychom se potom mohli radovat z nečekaných darů, přicházející v podobě nádherných životních událostí. 

 

20140218-film
Snímek s filmu Životní šance.

 

Film běží v hbitém tempu a zachycuje tíživé situace talentovaného pěvce, vedoucí až na samý vrchol k velikánům klasické hudby. Nemohu popřít, že se od začátku snímek jeví jako kýčovité klišé, přesto mu však nechybí dávka zdravého humoru, který by měl být součástí každé cesty za štěstím.

Režisér David Frankl popisuje důležité okamžiky Paulova života skrze malebné obrazy, doplněné prostými, humornými pasážemi. Zbytečně se nezdržuje složitým protahováním děje, jak tomu bývá u některých životopisných snímků.

Netuším, do jaké míry se mohl samotný Paul Potts podílet na vzniku ve výsledku docela dobrého scénáře, přesto se tvůrci očividně snažili o jeho důkladnou autentickou věrohodnost.

Jednotlivé záběry někdy připomínají kýčovitý vzhled romantických filmů, každopádně celkový dojem nenarušují.

Hudba, která prostupuje celým snímkem, přináší kolekci klasické hudby a především nestárnoucí operní árie viděné očima zpívajícího Paula a jeho sbírky nazpívané slavným tenoristou Lucianem Pavarottim.

Hodnocení:

 

Trailer

 

Záznam ze soutěže „Británie hledá talent“

 

Článek upravil: Milan Kajínek

 

Premiéra: 13. února 2014; délka 103 minut * ČSFD * IMDB