Na konci listopadu 2013 zdůraznil vysoký čínský úředník, že čínský režim projevuje toleranci vůči věřícím. Následně proběhla vlna zátahů a zastrašování Tibeťanů, Ujgurů a stoupenců Falun Gongu (Fa-lun kung). Dalším terčem represí se staly křesťanské církve po celé Číně, a to dokonce i ty státem registrované a povolené.
Ředitel státního úřadu pro náboženské záležitosti Wang Cuo-an (Wang Zuoan) vydal v čínském Lidovém deníku článek o hodnotě věřících lidí pro čínskou společnost a vyzval k jejich podpoře při dosažení „čínského snu“, což je současné motto čínského režimu pro revitalizaci Číny. Zatímco Wangova slova mohla znamenat něco více než jen pouhou toleranci náboženství, v praxi režim postupuje opačným směrem.
Populární tibetský duchovní učitel byl ubit k smrti během jeho pobytu ve vězení ve Lhase. Další tibetští mniši byli zatčeni jen pouhé tři týdny po zveřejnění prohlášení Wang Cuo-ana v Lidovém deníku. Dále bylo také zaznamenáno 14 zabití příslušníků ujgurské menšiny při incidentu v Sin-ťiangu, který byl vyvolán policistou, jenž zvedl ujgurské ženě závoj.
Od 21. ledna zaznamenala stránka Minghui, provozovaná stoupenci Falun Gongu, na níž jsou zveřejňovány podrobnosti o represích čínského režimu proti Falun Gongu, 228 zatčení během ledna, 33 soudních procesů, které vedly k 16 ilegálním rozsudkům, 16 uvězněním v převýchovných centrech. V lednu byly na Minghui zaznamenány celkem tři případy úmrtí v důsledku represí.
V polovině listopadu loňského roku byl zatčen populární pastor státem schválené che-nannské křesťanské církve Čang Šao-ťie (Zhang Shaojie) společně s dalšími členy církve. Nebyla však proti nim vznesena žádná obvinění.
V prosinci se pokusila skupina čínských lidsko-právních advokátů v doprovodu britských novinářů navštívit Čanga ve vězení. Byli však napadeni neidentifikovanou skupinou lidí, kterou údajně najmuli a poslali místní úředníci.
Pastor, který bránil církevní pozemky, měl soudní proces 28. ledna. Podle informací, které sdělil jeho právník pro China Aid, byl obviněn ze „srocování davu za účelem rušení veřejného pořádku“ a „podvodu“. Farníci říkají, že místní úředníci chtěli použít pozemky církve pro výstavbu budov.
Vánoce a Nový rok
V provincii Sečuán byl 24. prosince zatčen zaměstnanec neregistrované domácí církve za organizování vánočního setkání členů církve přesto, že o oslavách předem uvědomil domácí bezpečnostní složky. Jeho odvolání k přezkoumání jeho zadržení byla podle China Aid několikrát zamítnuta.
China Aid obdržela zprávy o pronásledování od místních církví po celé Číně. Místní policie provedla 1. ledna razie v domácích církvích v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang během oslav Nového roku a zatkla devět věřících. Čínské úřady násilně potlačily malou domácí církev v Čchin-čengu, v provincii Šan-tung. Vánoční oslavy v provincii An-čchuej byly narušeny policejními složkami, někteří z účastníků byli podle zpráv jednoho z členů církve uvězněni.
V Pekingu byl člen domácí církve odveden ze svého domova a umístěn do domácího vězení v jiné oblasti. Když jej navštívili přátelé, kteří mu přinesli léky, bylo patnáct z nich zatčeno.
Domácí církev v Kuang-čou v provincii Kuang-tung oznámila China Aid, že policie narušovala jejich církevní setkání dvakrát týdně od začátku ledna, zatímco křesťané v centrální provincii Che-nan uvádějí, že se obávají účastnit se církevních setkání, protože je několik místních vládních úřadů obtěžovalo.
„Ředitel úřadu pro náboženské záležitosti ´provozuje´ církev stále okázaleji, dokonce se ani nestará o ochranu svojí pověsti. Jediným účelem jejich práce se zdá být ´zotročení´ naší církve (naneštěstí s mnoha úspěchy) pomocí donucování našich biskupů a kněžích k tomu, aby zradili svoje svědomí, svoji víru,” prohlásil kardinál Joseph Zen, emeritní hongkongský biskup, komentující v rozhovoru s Asia News svoje znepokojení nad situací katolické církve v Číně.
Čtěte také:
Čínský pastor zadržen i s farníky. Rodina dostává výhružné telefonáty