Expert na Čínu Greg Autry promluvil na akci Eagle Forum, pořádané v Seal Beach v Kalifornii, o dopadech čínské ekonomiky na světové země.
Autry je spoluautorem knihy nazvané “Death By China—Confronting the Red Dragon” (Smrt po čínsku – konfontování rudého draka), kterou napsal společně s Peterem Navarrem. Nyní působí jako starší ekonom ve společnosti American Jobs Alliance a rozsáhle publikuje o tématech obchodu, ekonomie, politiky a Číny.
Do své práce promítá zkušenosti, které získal během cest po Číně, kde navštívil řadu společností, úředníků, univerzit a běžných obyvatel v mnoha městech po celé Číně. Asistoval v charitativních skupinách, které poskytovaly svoje služby v rosáhlé oblasti provincie Yunnan, o čemž se také zmiňuje ve své knize.
Pozvání Číny do Mezinárodního klubu
Vstup Číny do Světové obchodní organizace (World Trade Organization – WTO) v roce 2001 byl oceněn jako “vítězství na obou stranách”, které mělo podpořit rozvoj jak ekonomiky USA, tak Číny. O deset let později v roce 2011 vydal The Economic Policy Institute zprávu uvádějící, že “obchodní deficit s Čínou eliminoval nebo nahradil více než 2,7 millionů pracovních míst v USA, z čehož bylo více než 2,1 milonů míst ve výrobním průmyslu”.
Autry na fóru predložil dokumenty shrnující všechny zainteresované strany: řadu mezinárodních investorů, prezidenta Baracka Obamu, guvernéra Kalifornie Jerryho Browna, starostu Los Angeles Antonia Villaraigosu, Hillary Clintonovou a americké obchodní lídry.
Tato obchodní nerovnováha vytvořila ve Spojených státech velký veřejný schodek. V prosinci 2013 tvořil obchodní schodek USA vůči Číně 1,316 miliard amerických dolarů, což činí 23% z celkového veřejného schodku. Evropské země a ostatní mají vůči Číně také obchodní deficity.
Problém
Autry popsal výsledky událostí vedoucích k tomu, že se systém Čínské komunistické strany (ČKS) pro celý svět stal výrobnou, která převzala 2,1 milionů pracovních míst Spojených států a dalších zemí.
Při odpovědi na otázku: “Je volný obchod volný?” na okamžik přerušil svoji přednášku, než prohlásil: “Dovolte mi to říci takto. Čínské výrobní ceny umožňují Číně stát se největším výrobcem bot na světě. Důsledkem toho nemáme v USA žádnou výrobu bot. Jak možná můžete poznamenat, ceny obuvi dnes rostou na více než 100 amerických dolarů. Vytvořili monopol,” řekl Autry.
Dalším problémem, na který Autry poukázal, jsou praktiky čínského režimu, které jsou částečně financovány světovým trendem přesouváním výroby do Číny.
Povaha čínské komunistické strany
Během svého projevu Autry promítal kopie fotografií, které pořídil během svého pobytu v Číně, kde asistoval skupinám, které byly pronásledované čínským režimem. Snímky zachycovaly pronásledování čínských obyvatel. Autry vysvětloval pozadí jednotlivých fotografií a dopad represí komunistického režimu na obyvatele Číny.
Jedna z největší skupin pronásledovaných Číňanů, o které Autry hovořil, jsou stoupenci Falun Gongu, kteří jsou čínským režimem tvrdě potlačováni již patnáct let. Pokud jde o počet lidí zasažených represemi, odhady provedl například kanadský novinář Ethan Gutmann, který vedl investigativní reportáže, při nichž zpovídal bývalé vězně čínských pracovních táborů. Na základě rozhovorů a dalších dat získávaných z různých zdrojů včetně oficiálních zpráv čínského režimu, došel k závěru, že v Číně bylo v období let 2000 až 2009 zadržováno v různých zařízeních přibližně 450 tisíc až 1 milon stoupenců Falun Gongu.
Pracovní tábory, respektive jejich vězni, se podle různých zdrojů podílejí na části čínské výroby produktů pro světové trhy. Čínský režim tedy podle zpráv o pracovních táborech a podmínkách čínských výroben vykořisťuje obyvatele Číny, z čehož profitují i světoví výrobci a spotřebitelé. Podle Autryho vede přemístění světové výroby na území Číny k nepřímému financování a podporování čínského režimu, jenž svůj kapitál používá k financování svého represivního přístupu vůči obyvatelům Číny, čímž pro sebe zajišťuje absolutní moc v zemi.
Řešení
Zdá se, že mezinárodní obchod vlád, průmyslu a vlastníků společností se nezajímá o skutečné ustavení sazeb nebo jiných prostředků, které by zamezily čínskému režimu v jeho praktikách. Autry však věří, že veřejnost může k situaci zaujmout vlastní názor a podniknout následující kroky, aby se zasadila o změnu situace:
Buďte hrdinou
Bojkotujte čínské výrobky – jak nejvíce můžete
Udělejte v obchodě scénu – jak nejčastěji můžete (abyste upozornili za jakých podmínek se v Číně výrobky vyrábějí)
Staňte se aktivistickým akcionářem – nakupte akcie Apple a řekněte mu, aby “přestal podporovat zločinný režim”
Protestujte proti “Konfuciovým institutům” (financovaných čínským režimem) v našich školách
Kontaktujte svoje zvolené zástupce – ze všech stran (informujte je o faktech)
Podporujte politiky, kteří mají odvahu tento problém řešit
Podporujte Tchaj-wan, Tibet, čínské křesťany a Falun Gong
Autry zakončil svůj příspěvek citací Winstona Churchilla: “Nestačí učinit to nejlepší, co můžeme, někdy musíme udělat to, co se od nás žádá.”
Článek přeložil Milan Kajínek