Ať žije svoboda!(filmeurope.cz)
Ať žije svoboda!(filmeurope.cz)
Režie: Roberto Andó

Scénář: Roberto Andó, Angélo Pasquini, podle novely Roberto Andó

Kamera: Maurizio Calvesi

Hudba: Angelo Barbagallo

Hrají: Toni Servillo, Valerio Mastandrea, Valeria Bruni Tedes
Režisér Roberto Andó vypráví příběh muže jménem Enrico Olivieri. Není to náročný muž, politice se věnuje již nějaký ten čas a naprosto s přehledem věnuje svůj dosavadní život lžím a planým slibům. Zvláště před blížícími se volbami však zažívá chvíle jako na horské dráze.

V jeho hlavě se zrodí šílený a hazardní plán – podsunout veřejnosti Olivieriho bratra – dvojče. Otázkou zůstává, kdo z nich v kůži toho druhého vydrží hrát až do konce?

Každý národ si potřebuje vybít svou zlost z frustrujícího života, v němž zbyly jen ztracené naděje, a odpovědnost za to musí padnout na něčí hlavu, ne ovšem na tu jejich. Proč by to nemohla být hlava některého politika. Tak se jednoho dne mrzutý, psychicky unavený Enrico bez pocitu viny rozhodne uprchnout před nenasytně houževnatým lidem toužícím po neodkladné změně.

Ať žije svoboda!(filmeurope.cz)
Ať žije svoboda! (filmeurope.cz)

Zápletka

Andrea Bottini usilovně přemýšlí, jak situaci zachránit. V jeho hlavě se tak zrodí šílený a hazardní plán – podsunout veřejnosti Olivieriho bratra – dvojče. Důvtipný filozof, který trpí bipolární depresí, je však jeho pravým opakem. Jeho poetické a srozumitelné vyjadřování, žoviální přístup k lidem a rozesmátá tvář je klíčem ke strmému politickému vzestupu.

Na bojovém poli zavane svěží vítr, neboť se bývalý filozof a spisovatel rozhodne říkat pravdu, a pozvedne ze židle nejednoho snaživého aktivistu. Jeho proslovy povznáší lidská srdce a svobodného ducha zejícího v každé lidské bytosti. Otázkou zůstává, kdo z nich v kůži toho druhého vydrží hrát až do konce?

Ať žije svoboda!(filmeurope.cz)
Ať žije svoboda! (filmeurope.cz)

Hodnocení

Snímek má velice smysluplný, promyšlený děj, který je postavený především na silném příběhu a výrazném hereckém obsazení. Scénář, napsaný podle novely Roberta Andó, se nám bezpochyby pokouší poodhalit, co se děje na současné politické scéně a především za oponou tohoto „věčného problému“ s politikou.

Kamera Maurizia Calvesiho se soustřeďuje na zachycení bezbarvého prostředí typického pro politickou oblast, které tvoří jasný protiklad záběrům hlavního hrdiny na procházce po mořském pobřeží nebo hrajících a smějících se dětí. Barevná stránka a teplo života v jeho přirozeném protikladu k „úřednické šedi" záměrně kontrastují a ptají se po smyslu a hodnotách života.

Úžasný, výpravný kousek doprovázený skvělým výkonem Toniho Servilla (Velká nádhera, Spící krása), který se zhostil nelehkého úkolu s umem zkušeného herce. Vtipně zakomponován do dvojrole identických dvojčat ztvárnil současně dva jedinečné muže, odlišné především svou povahou. Byl to nelehký úkol, přesto charismatický herec nezklamal.

Hodnocení: 

Premiéra 13. března 2014, délka 95 minut * ČSFD * IMDB * WEB *