Bývalý pražský radní pro kulturu a současný náměstek primátora Ing. Václav Novotný na představení Shen Yun v roce 2013 v Kongresovém centru v Praze. (Kamil Rakyta/Epoch Times ČR)

Bývalý pražský radní pro kulturu a současný náměstek primátora Ing. Václav Novotný poskytl záštitu světově uznávanému představení Shen Yun. Tuto kulturní událost sledují umělci a diváci po celém světě, stala se světovým unikátem, protože ji produkují nezávislí čínští umělci, kteří podnikli nelehkou cestu za obnovou vlastní kultury poté, co byla téměř nenávratně zničena komunistickým režimem.

V roce 2006 založili čínští umělci v New Yorku společnost Shen Yun Performing Arts a začali podnikat světová turné po Spojených státech, Evropě, Austrálii a Asii.

Na představení se přišla podívat smetánka světových uměleckých kruhů, členové královských rodin a další známé osobnosti i politikové. Všichni se shodují na jednom, že toto představení opravdu přináší něco velmi hlubokého, něco, co máme hluboko uvnitř, a během představení jsme to opět objevili.

Soubor Shen Yun uvádí, že kultura, která se na území Číny po dobu pěti tisíc let vyvíjela, tříbila a obohacovala, byla za vlády současného komunistického režimu téměř nenávratně poničena v opakovaných politických kampaních.

Během takzvané „kulturní revoluce“ nechal komunistický režim na území Číny zničit velké množství chrámů, spálit prastaré svitky, malby a kaligrafie. Sochy a umělecká díla byly roztříštěny na prach a mnichové a jeptišky pronásledováni. Země, která dříve představovala kolébku lidské civilizace, pokladnu duchovních nauk a morálních principů, se do dnešního dne změnila k nepoznání.

Skupina nezávislých čínských umělců, kteří vychovávají novou generaci tanečníků hudebníků, pěvců a grafiků, bere diváky pomocí jevištního umění na cestu do dávných dob, paláců starých dynastií, na mongolské pastviny nebo na náhorní plošiny Tibetu. Pomocí klasického čínského tance, orchestrálního doprovodu a obří multimediální projekce Shen Yun oživuje prastaré mýty a legendy.

Podle umělců ze souboru Shen Yun jsou podstatou celé čínské kultury především morální hodnoty. Po tisíciletí hlásali stoupenci školy taoismu, že je důležité mluvit pravdu, být opravdový a vrátit se ke svému původnímu pravému já. Školy buddhismu učily ohleduplnosti, toleranci a soucitu se všemi živými bytostmi.

Víra v existenci nebeské říše, která vládne pozemskému světu, a v zákon příčin a následků, které určují odplatu za dobré a špatné skutky, to byly podstatné myšlenky, které prostupují celou čínskou kulturu. Soubor Shen Yun je považován za renesanci čínského umění. Současnému čínskému režimu je však pověstným „trnem v oku“, neboť se jeho umělci vyjadřují k situaci masivního porušování lidských práv v Číně a k ničení čínské kultury komunistickou stranou.

Ing. Václav Novotný poskytl souboru záštitu již v roce 2013 pro jeho vystoupení v kongresovém centru, kterého se také sám zúčastnil. Po zhlédnutí vystoupení Shen Yun v roce 2013 řekl Václav Novotný, že oceňuje příležitost vidět představení, jež oživuje odkaz prastaré čínské civilizace: „Jsem rád, že jsme měli tu možnost [představení vidět], protože to obvykle nemáme. Přece jen to je něco jiného, než jsme zvyklí - má to hloubku pěti tisíc let.“

V roce 2014 vystoupí Shen Yun 3. května ve Státní opeře Praha ve dvou představeních za podpory Nadace Vize 97 a hlavního města Prahy. Svoji podporu letošnímu představení vyjádřil také současný ministr kultury Daniel Herman, který vystoupení viděl již v roce 2013, kdy sdílel svoje dojmy v rozhovoru s televizí NTD: „Je to jedinečné představení. Opravdu musím říci, že to byla nesmírně kultivovaná záležitost. Svět ducha pozvedá hlavu. Opravdu, velmi se mi to líbilo.“

Upoutávka pro světové turné v roce 2014


Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.

Přečtete si reakce českých osobností na představení Shen Yun