„Je to jedinečné představení. Opravdu musím říci, že to byla nesmírně kultivovaná záležitost. Svět ducha pozvedá hlavu. Opravdu velmi se mi to líbilo,” řekl Daniel Herman po představení Shen Yun v roce 2013. (Peter Jonaštík/Epoch Times ČR)

Hlavní město Praha a Nadace Vize 97 poskytly záštitu uměleckému představení, které se stalo světovým fenoménem. Umělecká společnost Shen Yun Performing Arts byla založena čínskými umělci, kteří měli společnou myšlenku - obnovit 5 000 let čínské civilizace pomocí jevištního umění.

Soubor Shen Yun tvoří nezávisle na současném čínském režimu, díky čemuž může vkládat do svých vystoupení duchovní hodnoty a hluboké významy pramenící z prastaré čínské kultury, původně inspirované Nebesy.

Představení Shen Yun je světovou veřejností vnímáno jako renesance čínské kultury a získává si uznání umělců a kulturních znalců po celém světě. Činnost souboru Shen Yun je někdy také vnímána jako boj svobodného světa proti totalitnímu režimu, který potlačuje tradiční kulturu.

Svoji podporu letošnímu představení vyjádřil také současný ministr kultury Daniel Herman, který vystoupení viděl již v roce 2013, kdy sdílel svoje dojmy v rozhovoru s Televizí NTD: „Je to jedinečné představení. Opravdu musím říci, že to byla nesmírně kultivovaná záležitost. Svět ducha pozvedá hlavu. Opravdu velmi se mi to líbilo.”

Čínská kultura se vyvíjela po několik tisíciletí za vlády dvaceti různých dynastií vedených císaři, jimž podléhali králové jednotlivých území Číny. Během této doby vznikly a rozvíjely se klasický čínský tanec, hudba, malba i kaligrafie. Různá období a dynastie vytvářely mnohé druhy odívání, tanců a příběhů, které prostupují morální hodnoty buddhismu, taoismu a konfucianismu.

Bohužel za vlády komunistického režimu zasáhly území Číny politické kampaně odsuzující staré hodnoty a hmotné kulturní dědictví ke zkáze. Během takzvané „kulturní revoluce“ lehla popelem bezmála polovina chrámů na území Číny, byly spáleny kaligrafie, svitky a zničena mnohá umělecká díla.

Nastala reforma původního čínského znakového písma, v důsledku čehož vymizely jeho původní významy, duchovenstvo a náboženství bylo pronásledováno a tradiční hodnoty zesměšňovány, což přetrvalo až do současnosti. Umělci ze Shen Yun nemohou na území Číny vystupovat, ale věří, že se jednoho dne také s jejich pomocí tradiční hodnoty a myšlení opět navrátí do jejich vlasti.

Představení Shen Yun již několikrát zavítalo do České republiky, kde jej navštívila řada českých osobností. Například baletní mistr Vlastimil Harapes představení hodnotil následovně: „Je to tak perfektně nazkoušené, nacvičené, že samozřejmě, když se na to dívám z pozice svojí profese, tak to nemá chybu, nemá to chybu a myslím, že to je opravdu mimořádný zážitek. U nás není běžné, že je v tanci tolik akrobatických prvků a že to je v takovém provedení, až se člověku tají dech, je to něco úžasného.“


Video poskytla Televize NTD


Bývalý ředitel Státní opery Praha Ondřej Černý po představení řekl: „Myslím, že pro českého diváka je skutečně jedinečná možnost vidět klasický čínský tanec v tak krásné a bravurní podobě. Musím říci, že ty skokové variace jsou absolutně jedinečné a nezažil jsem nic podobného. A ta lehkost, se kterou je vše předvedeno.“

Mezi diváky byli také violová virtuoska Jitka Hosprová, podnikatel a mecenáš Karel Janeček, hudebník a skladatel Jaroslav Uhlíř, houslista Pavel Šporcl, šéf ostravského Baletu Igor Vejsada, redaktorka Marcela Vandrová, tanečník Národního divadla Adam Zvonař a další a také představitelé české politické scény, jakými jsou například Daniel Herman, Martin Bursík, Václav Novotný, Milan Uhde, Jiří Paroubek.

V roce 2014 vystoupí Shen Yun 3. května ve Státní opeře Praha ve dvou představeních za podpory Vize 97 a města Prahy.

Upoutávka pro světové turné v roce 2014

 

Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.


Čtěte také: Náměstek pražského primátora poskytl záštitu představení Shen Yun

Reakce českých osobností na představení Shen Yun