Na panelu v Pálffyho paláci promluvil advokát David Matas (vpravo) a zástupci Tchaj-wanské asociace pro dohled nad orgánovými transplantacemi, kteří hovořili o zkušenostech tchajvanských pacientů, kteří cestovali do Číny, kde si nechali za finanční úplatu transplantovat orgány. Posledním hostem panelu byl Radoslav Herda, člen občanského sdružení Slovenský pacient. (Epoch Times)
Na panelu v Pálffyho paláci promluvil advokát David Matas (vpravo) a zástupci Tchaj-wanské asociace pro dohled nad orgánovými transplantacemi, kteří hovořili o zkušenostech tchajvanských pacientů, kteří cestovali do Číny, kde si nechali za finanční úplatu transplantovat orgány. Posledním hostem panelu byl Radoslav Herda, člen občanského sdružení Slovenský pacient. (Epoch Times)

Kanadský advokát David Matas, který byl za svoji práci v roce 2010 nominován na Nobelovu cenu míru, promluvil v Bratislavě v Pálffyho paláci na pozvání slovenských pořadatelů o úskalích čínského transplantačního systému. Jeho přednáška se dostala na přední stranu slovenského deníku SME a časopisu Zeme a vek.

Díky návštěvě Davida Matase se objevily ve slovenském tisku zásadní zprávy o prostředí čínského transplantačního odvětví, o nichž média obvykle neinformují. Nedávno vyzval také Evropský parlament všechny členské státy Evropské unie, aby o tomto problému veřejnost aktivně informovaly. Aktivity by měly pacienty odrazovat od toho, aby se do procesu transplantací prováděných v Číně zapojovali. Světové lékařské kruhy postupy čínského zdravotnictví vnímají jako neetické a v kontextu mezinárodních dohod o lidských právech se v podstatě jedná o zločiny.

Čínské ministerstvo zdravotnictví veřejně prohlásilo, že vnímá využívání orgánů popravených vězňů coby zdroje pro komerční transplantace orgánů jako problém, který je třeba vyřešit, respektive ukončit. Čínské ministerstvo následně uvedlo, že ukončí využívání popravených vězňů do poloviny roku 2014 a v roce 2012 prodloužilo dobu ukončení na rok 2015.

Proč neukončí transplantace orgánů získávaných od popravených vězňů hned? Pokud je vnímá již v roce 2012 jako etický problém, proč v transplantacích pokračují? Podle Davida Matase je důvodem to, že jsou na nich finančně závislí.

David Matas uvedl, že transplantační systém se pro čínské zdravotnictví stal tak významným zdrojem financí, takže pokud by došlo k zastavení praktik transplantování orgánů získávaných z popravených vězňů, způsobilo by to závažný kolaps celého systému.

Čínské ministerstvo zdravotnictví již v roce 2005 přiznalo, že používá vězně odsouzené na smrt jako zdroj orgánů a že jejich počet tvoří 95% orgánů transplantovaných na území Číny. Podle čísel, které zveřejnilo čínské zdravotnictví a následných analýz zahraničních vyšetřovatelů, musí Čína ročně popravit minimálně 9 500 vězňů, kterým následně odebere jejich orgány. Čína tedy provádí v průměru přibližně 780 transplantací měsíčně, pro něž podle vlastního vyjádření používá orgány popravených vězňů.

I když čínské úřady veřejně prohlásily, že odebírání orgánů vězňům ukončí, nedávno předseda čínského transplantačního systému prohlásil, že podniknou kroky k jeho zařazení do oficiálního systému pro transplantace. Podle Matase to ukazuje, že i když čínské úřady prohlašují, že je to problém a že ho chtějí řešit, v praxi to nedokáží a zjevně ani nechtějí uskutečnit.

Nejvýznamnějším problémem čínského transplantačního odvětví je jeho naprostá neprůhlednost. I když čínský režim otevřeně přiznává, že využívá popravené vězně, označuje počet popravených vězňů za státní tajemství. Nikomu není dostupná databáze dárců nebo jména popravených vězňů.

David Matas a další zahraniční vyšetřovatelé navíc čínský režim obviňují z toho, že k transplantacím zneužívají politické vězně z řad stoupenců Falun Gongu (Fa-lun kung), křesťanů a Ujgurů, kteří nespáchali žádné zločiny, pouze se znelíbili vládnoucímu režimu.

Matas a další vyšetřovatelé shromáždili řadu výpovědí svědků a důkazů o tom, že v čínských vězeních probíhají pravidelné a zevrubné prohlídky zdravých vězňů, které jsou stejné jako prohlídky dárců orgánů před transplantací. Nabízí se otázka, proč by čínský režim financoval krevní testy, elektrokardiogram a další nákladné prohlídky u zdravých vězňů, kteří si na nic nestěžují.

Odpověď Davida Matase je jednoduchá a přímá. Čínský transplantační systém vytváří databázi potenciálních dárců orgánů mezi politickými vězni. Matas dále uvádí, že čínské nemocnice otevřeně nabízejí zájemcům (pacientům) z Číny i ze zahraničí, že seženou vhodný orgán do dvou až čtyř týdnů, přičemž zde doposud neexistuje organizovaný účinný veřejný systém dárcovství a přidělování orgánů. Vyvstává tedy otázka, kde čínské nemocnice dokáží tak rychle získávat vhodné dárce orgánů, když to žádná země na světě v tak krátkém časovém úseku nedokáže?

Nejenom, že to nikdo na světě nedokáže, ale čekací doby se dramaticky odlišují. Zatímco Čínské nemocnice dodají orgán do několika týdnů, jiné země jsou toho schopny pouze v horizontu měsíců až několika let. Pokud někdo umírá a je možné provést transplantaci jeho orgánu pacientovi, musejí doktoři jednat velmi rychle. Orgán totiž mimo tělo vydrží jen několik hodin. Čínské nemocnice si však podle Matase s časem nedělají starosti a dokáží dobu transplantace naplánovat. Musí tedy logicky někde čekat živý člověk, kterému orgán vyjmou a transplantují.

Zatímco jinde ve světě lidé čekají, až se objeví vhodný dárce, v Číně podle vyšetřovatelů čekají „dárci“, až se objeví pacient, který by chtěl jejich orgán koupit. Vězňům jsou však jejich orgány, podle Matase a dalších, odebírány bez jejich souhlasu, nejsou jim za orgán poskytnuty žádné finanční náhrady, a navíc vězni často v procesu odebrání orgánů umírají. Zejména pokud se jedná o odebrání životně důležitých orgánů, celých jater, srdce nebo obou ledvin. Předmětem prodeje jsou běžně také oční rohovky.

Závěry vyšetřování Matase a dalších uznal koncem minulého roku Evropský parlament za důvěryhodné a vydal vůči Číně v této věci velmi ostrou rezoluci požadující zastavení praktik a neprodlené vyšetřování. Podle Evropského parlamentu by měl být předveden před soud každý, kdo se na těchto praktikách podílí nebo podílel a souzen podle světových standardů lékařské etiky, dohod o lidských právech a z hlediska definice genocidy a zločinů proti lidskosti.

Akci v Pálffyho paláci pořadatelsky zaštítila slovenská Asociace Falun Gong a Konzervativní institut M. R. Štefánika. Falun Gong je duchovní metoda pro rozvoj těla a mysli zakořeněná v prastaré čínské tradici, v Číně však komunistický režim jeho stoupence tvrdě pronásleduje. Zjištění Davida Matase a další nezávislá vyšetřování uvádějí, že právě političtí vězni z řad stoupenců Falun Gongu se stali významnou částí nedobrovolných dárců orgánů.


Čtěte také:
V Pálffyho paláci diskutovali experti o „etických zrůdnostech“ čínského transplantačního systému

Předseda Evropského parlamentu má předat čínské vládě ostrý protest proti zneužívání politických vězňů

V Číně je odběr orgánů vládní politikou