„Praha 7 tají kdeco. Např. výdaje schválené tajemníkem, smlouvy na veřejné zakázky malého rozsahu, jména lidí, kterým prodává byty,“ říká učitel Jan Čižinský, který se rozhodl kandidovat do vedení městské části Prahy 7.
Jan Čižinský, učitel, předseda KDU-ČSL na Praze 7 a poradce ministra zemědělství společně s filmovou producentkou Hanou Třeštíkovou se postavili do čela hnutí Praha 7 sobě., které chce změnit situaci ve vedení městské části Praha 7. Učitel Jan Čižinský se v minulosti stal hlavním organizátorem Referenda na Praze 7 za nepředraženou radnici, které úspěšně zastavilo projekt za 500 milionů korun. Filmová producentka Hana Třeštíková se zastala seniorů před nepoctivými obchodníky jako spoluautorka filmu Šmejdi a v Praze 7 organizuje kulturní a sousedské akce.
Aby jejich hnutí mohlo kandidovat do vedení městské části, musí nejprve podle zákona sesbírat podpisy od 7% obyvatel Prahy 7. Na otázky, zda je jejich úspěch ve volbách reálný, odpovídá Jan Čižinský: „V Praze – Tróji se to hnutí Trójský kůň podařilo. Jaké má Praha 7 sobě šance, poznáme podle toho, kolik nasbíráme podpisů."
Učitele Jana Čižinského vyburcoval ke kandidatuře starosta Ječmének, který se podle jeho slov snaží obejít výsledky referenda tím, že vybírá „dočasné řešení“ . Již na to vyčlenil půl milionu korun. „To ale nedovolíme. Soudně vynutíme respekt k závazným rozhodnutím našeho referenda.“
Proč jste se rozhodl kandidovat?
Chceme dát lidem naději. Volby jsou důležitější než referendum. Referendem lze ovlivnit jedno rozhodnutí. V Praze 7 ale proběhne za volební období několik tisíc důležitých hlasování. Když jsme začínali s referendem za nepředraženou radnici, mnoho lidí říkalo, že se nám to nepovede. Udělali jsme vše, co jsme mohli, a uspěli jsme.
Nyní jsou někteří skeptičtí k tomu, že se nám podaří zlepšit Prahu 7. Vzorem je nám Praha-Trója. Tam občané založili hnutí „Trojský kůň“ a dostali 65% hlasů! O něco podobného se pokoušíme se sdružením nezávislých kandidátů „PRAHA 7 SOBĚ“. Budeme velmi potřebovat pomoc ochotných lidí.
Prahu 7 dnes řídí lidé z ODS, ČSSD a KSČM, kteří naši městskou část považují za svoji dojnou krávu. Mnozí z nich měli až do referenda za nepředraženou radnici pocit, že mohou rozhodovat jakkoli o čemkoli a s občany se o tom nemusí vůbec bavit. Referendem o radnici se nám podařilo ušetřit 500 milionů korun. Nyní je třeba pohlídat, aby se ušetřené peníze neutratily po menších částkách. Minulý měsíc například Praha 7 vyhodila oknem milion - 420 tisíc za galavečer a půl milionu za zbytečný právní posudek.
Jak chcete docílit změn v praxi?
Praha 7 se zlepší, pokud bude transparentní a pokud si budou všichni její reprezentanti vědomi, že jsou zaměstnanci svých občanů. V těchto týdnech rozvířil hladinu v Praze 7 spor o kácení platanu v Kostelní ulici. Ten platan je tak krásný, že když se školka v roce 1979 stavěla, komunisté ten strom nechali a školku postavili okolo. No a jednoho krásného dne si paní Vahalíková, která bydlí naproti, všimla, že po stromě leze muž s motorovou pilou. Šla se optat, co se děje, a dozvěděla se, že se strom poráží. Udělala kravál, přes Facebook se zorganizoval odpor a pod tlakem veřejného mínění bylo kácení dočasně zastaveno. Takhle přeci není možné jednat! Strom patří Praze 7. Městská část by měla uspořádat diskusi s občany, nespoléhat jen na úřední desku, vysvětlit důvody, přivést odborníka. A to pomíjím, že kácení toho jednoho stromu má stát 250 tisíc korun!
Podobně se má jednat v případě bezbariérových zastávek na Ortenově náměstí a v ulici Komunardů. Proces přijímání rozhodnutí má být průhledný a lidé mají mít možnost se vyjádřit. Zatím se stále jen doprošují. PRAHA 7 SOBĚ povede jen takovou kampaň, kterou jí lidé zaplatí přes transparentní účet. Vděční tedy budeme jen občanům a voličům z Prahy 7. A jsem přesvědčen, že to na nás je a bude vidět.
Je to pro vás snazší cesta nebo máte představu, že to bude další zátěž a výzva, jak pro vás tak třeba i pro vaši rodinu?
Podzimní komunální volby jsou pro nás velkou výzvou. PRAHA 7 SOBĚ bude kandidovat jen na základě podpisů od občanů, jak to stanoví zákon. Potřebujeme jich nasbírat 7%, což představuje cca 3-4 tisíce podpisů. To je samozřejmě velká práce a vyžaduje to spoustu času. Setkáme se ovšem s tisícovkami lidí a promluvíme s nimi o tom, co v Praze 7 konkrétně zlepšit. Kdyby mne pak voliči zvolili a stal bych se placeným představitelem Prahy 7, bylo by to pro moji rodinu jednodušší než teď. Nyní jsem učitelem a ve volném čase se zabývám Prahou 7. Pokud dostanu v podzimních volbách důvěru, budu se Praze 7 věnovat naplno stejně jako ostatní naši kandidáti. Těším se na to.
Jaké jsou podle vás největší problémy v Praze 7?
Z pohledu řádného hospodáře to je určitě netransparentní hospodaření a předražené zakázky. Nikde se například nedozvíte, jakým způsobem byla vybrána firma, která měla skácet ten platan za neuvěřitelnou sumu 250 000 korun.
Nejvíce pak občanům vadí špinavé chodníky, nedostatek školek, nepružná sociální politika, přílišná vstřícnost pro předimenzované stavební projekty a arogantní chování volených představitelů Prahy 7.
Neziskové organizace pak trápí každoroční nejistota. Něco umíme vyřešit hned, jako například papalášství některých volených zástupců či nezveřejňování zakázek malého rozsahu. Něco bude trvat déle. Nejviditelnější problém, špinavé chodníky, by měl mít v gesci přímo starosta, aby měl motivaci se tím opravdu zabývat.
Máme výhodu. Praha 7 sobě nemá se současným zastupitelstvem nic společného. Máme ale velkou chuť Prahu 7 zlepšit. Zda se nám to povede, bude záležet na našich sousedech - voličích.
Děkujeme za rozhovor.
Článek byl aktualizován 13.4.2014
Čtěte také:
Rada Prahy 7 se ohradila proti kampani předsedy hnutí Praha 7 sobě